Biden visszalépése: így reagáltak a nagyhatalmak
Aki tévedt mostanában az internetre, akarva sem kerülhette el a hírt, hogy Joe Biden amerikai elnök visszalépett az idei választástól. De hogyan folytatódik akkor a külpolitika?
Az Egyesült Államok elnöke tegnap este X-en (Twitteren) jelentette be, hogy visszalép a demokraták jelöltjeként a 2024. őszi amerikai elnökválasztástól. A közelmúltban felerősödtek a kritikus hangok, akik Biden egészségével és ebből adódóan alkalmasságával kapcsolatban fejezték ki aggodalmukat. Az elnök leírta, a hátralevő fél évben kizárólag arra fog törekedni, hogy a legtöbbet hozza ki pozíciójából, és kifejezte támogatását Kamala Harris alelnök felé, amennyiben ő lenne a demokraták új jelöltje.
— Joe Biden (@JoeBiden) July 21, 2024
Formalitások és a nyugati demokráciát fenyegető veszélyek
Amerika szövetségesei nagyrészt elismeréssel adóztak több évtizedes kormányzati szolgálat során végzett munkája előtt, megvitatva a nemzetközi biztonságban partnerként végzett munkáját. Ugyanakkor nem foglalkoztak az Egyesült Államokban még mindig kibontakozó feszült politikai vitával, írja a Guardian.
Az Egyesült Államok választási kampánya sarkalatos pillanatban következik be, mivel Ukrajnában és Gázában komoly konfliktusok zajlanak. Mindkét fél figyelmeztetett a nagyhatalmak Kínával való növekvő rivalizálására, az európai szövetségesek pedig nyugtalanok a revansista Oroszországgal és a Donald Trump alatti potenciális politikájával kapcsolatban, amelyben Washington hátat fordítana a kontinensnek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt heti NATO-csúcson találkozott Bidennel, miközben az ország az Oroszországgal folytatott háború harmadik évét éli. Most kijelentette, hogy Ukrajna „hálás Biden elnöknek azért, hogy rendíthetetlenül támogatja Ukrajna szabadságharcát, amely a kétpárti erős támogatás az Egyesült Államokban kritikus volt és továbbra is az.”
Európa nagyja csak tiszteletét fejezte ki
„Kedves @JoeBiden elnök úr” – írta Donald Tusk lengyel miniszterelnök az X-en – „sok nehéz döntést hozott, amelyeknek köszönhetően Lengyelország, Amerika és a világ biztonságosabb, a demokrácia pedig erősebb. Tudom, hogy ugyanazok a motivációk vezérelték, amikor bejelentette végső döntését. Talán a legnehezebbet az életében.”
Keir Starmer, a frissen megválasztott brit miniszterelnök kijelentette, hogy „tiszteletben tartja” az elnök döntését, és „figyelemre méltónak” nevezte karrierjét.
„Tiszteletben tartom Biden elnök döntését, és várom, hogy elnöksége hátralévő részében együtt dolgozzunk” – mondta Starmer közleményében. „Tudom, hogy – ahogyan azt figyelemre méltó karrierje során tette – az alapján fogja meghozni a döntését, hogy szerinte mi a legjobb az amerikai nép számára.”
Olaf Scholz német kancellár ezt írta az X-en: „A barátom, @POTUS Joe Biden sokat ért el: hazája, Európa és a világ érdekében. Neki köszönhetően a transzatlanti együttműködés szoros, a NATO erős, az USA pedig jó és megbízható partner számunkra. Döntése, hogy nem indul újra, tiszteletet érdemel.”
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök szerint Biden „nagy ember” volt, és „mindent, amit tesz, a hazája iránti szeretet vezérli”, míg Christopher Luxon új-zélandi miniszterelnök megköszönte neki a vezetést, és azt mondta, hogy az elnök „életét a közszolgálatnak szentelte, és ez nagy tiszteletet érdemel.”
Biden nem konfliktusoktól mentes
Benjamin Netanjahu, akit ezen a héten Washingtonba várnak, egyre feszültebb viszonyban van Bidennel. Más neves izraeli tisztviselők ugyanakkor pozitívan nyilatkoztak a döntésről.
Naftali Bennett volt izraeli miniszterelnök Izrael „igazi barátjának” nevezte Bident. Yoav Gallant védelmi miniszter köszönetet mondott Bidennek „Izraelnek nyújtott évek óta tartó megingathatatlan támogatásáért. Az ön rendíthetetlen támogatása, különösen a háború alatt, felbecsülhetetlen. Hálásak vagyunk vezetéséért és barátságáért.”
A konzervatívok a legfőbb kritikusok
Az amerikai ellenfelek bírálták Biden rekordját, és azzal vádolták, hogy kiáll a világszerte növekvő feszültségek mögé.
„Biden problémákat okozott az egész világon és saját hazájában, az Egyesült Államokban. Mivel látja, hogy nem választják meg, meg sem várva a választást visszavonul” – mondta Vjacseszlav Volodin, az orosz állami duma vezetője, Vlagyimir Putyin szövetségese vasárnap újságíróknak.
Bident „felelősségre kell vonni az Ukrajnában kirobbantott háborúért, az európai országok gazdaságának tönkretételéért, valamint az Oroszországgal és más országokkal szembeni szankciós politikáért” – mondta Volodin.
Tűkön ülve várják a választást
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője eközben azt mondta, Oroszország számára a legfontosabb, hogy elérje céljait az ukrajnai háborúban.
„Még négy hónap van hátra a választásokig, és ez egy hosszú idő, amely alatt sok minden változhat” – mondta Peszkov a Shot hírtelevíziónak. „Türelmesnek kell lennünk, és gondosan figyelnünk kell, mi történik. Számunkra a különleges katonai művelet a prioritás” – mondta Peszkov az ukrajnai háború eufemizmusával.
Néhányan, akik Biden dicséretére nyilatkoztak, ügyeltek arra, hogy megőrizzék semlegességüket a közelgő választásokon.
„Kétségtelenül egy államférfi döntése, aki évtizedek óta szolgálja hazáját” – írta Petr Fiala cseh kormányfő. „Felelősségteljes és személyesen nehéz lépés, de annál értékesebb. Szorítok az USA-ért, hogy két erős és egyenrangú jelölt demokratikus versenyéből jó elnök váljon ki.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm