Kazahsztán fővárosában, Asztanában rendezték idén az 5. Nomád Világjátékokat olyan különleges, az európai fül számára furcsán, talán kicsit idegenül is hangzó sportágakkal, mint a lovasíjászat, a lovasbirkózás, vagy éppen a pajzslövés. Magyarország egyébként 47 atlétát küldött a versenyre, akik nyolc éremmel tértek haza, ezzel pedig kivívták a hetedik helyet hazánknak. Olyan országokat előzünk, mint Mongólia vagy Türkmenisztán, ami önmagában hatalmas teljesítmény. Gratulálunk minden résztvevőnek!
5. Nomád Világjátékok: majdnem 2500 versenyző 89 országból
A versenysorozat különlegessége, hogy nem valamiféle nemzetközi bizottság vagy versenysorozat döntötte el, hogy kik és milyen versenyszámokban indulhatnak a kvázi nomád olimpiai játékokon, hanem egy civil szervezet. A játékok hazai partnere ugyanis a Magyar Turán Alapítvány által létrehozott Magyar Köböre és Hagyományőrző Sportok Szövetsége. Ők választották ki, hogy mely sportágakban ki képviselhesse hazánkat szeptemberben Asztanában és a végeredményt ismerve, azt kell mondanunk, hogy hiba nélkül dolgoztak, hisz sportolóink hatalmas dicsőséget szereztek a magyar zászlónak a messzi keleten.
Azt gondolhatnánk, hogy valami távoli, elfeledett rendezvényről van szó, pedig a nomád olimpián 89 ország 2430 versenyzője vett részt. Összehasonlításképp, az ide Párizsi Olimpiai Játékokon 10.500 sportoló vett részt 206 nemzetből és 32 sportágban. A sportágak számában egyébként Asztana is jól állt, az atléták 21 sportágban mérhették össze tudásukat és kaptak érmeket. Az éremtábla alapján egyébként Kazahsztán nyert, összesen 112 éremmel, amelyek közül 43 volt arany. Őket követték a kirgizek és az oroszok, hetedikként pedig mi, Törökország és Irán után, de nem nagyságrendekkel lemaradva mögöttük.
Furcsaság persze van az éremtáblán, hisz a törökök úgy ötödikek, hogy csupán összesen 6 érmük van, de itt vélhetően egy elírásról lehet szó, vagy egy kettes vagy egy egyes hiányzik a tízesek helyéről.
Tudomány, kultúra, koncertek
Érdekesség, hogy Asztana nem “csupán” egy nomád olimpiát, azaz egy sportrendezvényt szervezett idén, hanem rengeteg kulturális programot és tudományos konferenciákat is. Az érdeklődők elmélyedhettek például a nomád steppei ősök táplálkozásában, vagy az íjászat fejlődésében. Akit pedig a tudomány vonzott, számos előadást és szakmai beszélgetést hallgathatott a nomád életmód szinte összes összetevőjével kapcsolatban. És akkor még a koncertekről és felvonulásokról nem is beszéltünk.
Magyarország az első aranyat Koczka László jóvoltából nyerte, aki a Magyar Turán Szövetség albertirsai versenyzőjeként ért fel a csúcsra (ő látható a cikk tetején lévő hármas képgaléria jobb szélén). De nyertünk érmet lovas birkózásban és más sportokban is.
Egy 14 éve Magyarországon élő kazah hölgy, Zhanargul Bakhtygereikyzy például assykban, egy hagyományos kazah sportágban nyert csodálatos versenyzéssel egy bronzérmet (a lenti képen, középen).
Kazah-magyar kapcsolatok erősítése
Az Astana Times rögtön interjút is készített vele, Bakhtygereikyzy pedig elmondta, hogy célja a kazah hagyományok népszerűsítése. Ezért egy kulturális szervezetet is létrehozott Budapesten, ahol hagyományos játékokat és nyelvet is lehet tanulni. Elmondása szerint egyre népszerűbbek.
Az általa összeállított csapat amatőr sportolókból állt, akik – jobb híján – parkokban készültek. Szerinte megfelelő körülmények között nagyon népszerű lehetne Magyarországon is az assyk.
A jövő évi nomád világjátékokat Kirgizisztán rendezi. Az ő céljuk is a nomád örökség és tradíciók ápolása, továbbörökítése lesz.
Ez is érdekelhet:
- A Kurultaj idén is ezreket vonzott a világ minden tájáról – olvass tovább ITT
- Még írott nyelvük sem volt, a szkíták mégis kitörölhetetlen nyomot hagytak a történelemben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?