Mikor törthet ki a Yellowstone szupervulkánja?
Az amerikai földtani intézet (USGS) új információkkal szolgál a világ egyik legnagyobb aktív vulkánja, a Yellowstone szupervulkán esetleges kitörésének idejéről.
Mi lesz a Yellowstone vulkánjával?
Mark Stelten, a Yellowstone Vulkánmegfigyelő Intézet tudományos főmunkatársának helyettese szerint a vulkán kitörési történetét és jelenlegi aktivitását elemezve elmondta, hogy mire számíthatunk, számolt be a Newsweek. Kifejtette, hogy „a jelenleg szunnyadó vulkánok esetében általában nem a jövőbeli kitörések időpontját jósoljuk meg, hanem annak valószínűségét, hogy egy bizonyos időintervallumban kitörésre kerül sor”. Ennek a valószínűségnek a meghatározásához a geológusok tanulmányozzák a vulkánok kitörési történetét, megvizsgálva a múltbeli kitörések gyakoriságát és mintáit.
Hogyan számítják ki egy kitörés valószínűségét?
„Ha egy mindennapi példával akarjuk párhuzamba állítani, akkor tegyük fel, hogy egy focipálya mellett lakunk, és szeretnénk tudni, hogy legközelebb mikor rúgják át a labdát a kertünkbe. Az előrejelzés egyik módja az, ha kiszámítanánk egy átlagos ismétlődési rátát úgy, hogy az udvarban lévő labdák számát elosztjuk a megfigyelési időszak időtartamával, és így megkapjuk az évente az udvarunkba kerülő labdák számát. Ez az átlagos ismétlődési arány ezután átalakítható annak valószínűségévé, hogy a következő nap, hét, hónap stb. során egy baseball-labda az Ön udvarába kerül. Hasonlóképpen, a vulkánkitörések előrejelzéséhez ismerni kell az időben bekövetkezett kitörések számát.”
Milyen eredményeket kaptak a geológusok?
Ezt a megközelítést a Yellowstone vulkánjára alkalmazva Stelten megjegyezte, hogy a vulkán az elmúlt 70 ezer évben nem tört ki, de 160 és 70 ezer évvel ezelőtt átlagosan 20 ezer évente volt aktív riolit lávafolyásokkal. „Ez vajon azt jelentené, hogy jelenleg a vulkáni holtszezonban vagyunk? Vagy azt jelenti, hogy mostanra esedékes egy kitörés – ami egyébként sosem igaz? A valóság az, hogy pusztán a statisztikai előrejelzési módszerek alapján nem tudjuk biztosan megmondani. Ezért ezt a módszert a vulkán valós idejű megfigyelésével kell kombinálnunk, hogy értékelni tudjuk a vulkáni rendszer állapotát.”
Jelenleg a Yellowstone vulkánkitörésének éves valószínűségét 0,001% körülire becsülik, ami Stelten szerint „rövid távon valószínűleg túlbecsült”. A közelgő kitörésnek egyelőre semmi jele, mivel a Yellowstone alatti magmás rendszer többnyire szilárd, így az alvó óriás szerencsére még egy ideig szunnyadni fog.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Óceánra utaló bizonyítékokat talált a kínai marsjáró
Háborús fáradtság Európában, Oroszország valóban előnyről várhatja a telet?
Olyan elemet hoznának létre a kutatók, amely új sort nyitna a periódusos rendszerben
Hatalmas tűzgömb robbant fel Magyarország fölött
Mit keres egy bambuszból készült szekér a Svájci-Alpokban?
A 10 legérdekesebb összeesküvés-elmélet – legendák és titkok a háttérben