A világ legkisebb városa Magyarországtól alig pár órára található, tehát akár még az ünnepek alatt is megnézhetjük.
A „világ legkisebb városa” címet is elnyerte a horvátországi Hum nevű település, amelynek mindössze 52 lakosa van, írja a Daily Star.
Az persze önmagában nem lenne olyan különleges, hogy egy településen nem él sok ember. Magyarországon is találhatóak egészen kicsi falvak. Ez esetben viszont az adja az igazi különlegességet, hogy tényleg egy városról van szó. Hum a néhány tucat lakója ellenére megtartotta városias jellegét.
Guinness rekorder is a városka
Meglepő, hogy az alacsony lakosságszáma miatt a Guinness Rekordok Könyvében is szereplő városka (2001-ben került be a híres gyűjteményben, amikor épp 6 állandó lakosa volt) Magyarországon kevésbé ismert, pedig a magyar határtól pár órára, Fiumétől (Rijeka) pedig mindössze 40 kilométerre található.
Pedig nemzetközi viszonylatban kifejezetten nagy népszerűségnek örvend Hum. Ugyanis nemcsak minimális lakosságszáma az érdekessége az isztriai dombokon megbúvó apró, mindössze 100×30 méteres településnek, amely gyakorlatilag két macskaköves útból, valamint néhány teraszos építményből áll.
Középkori emlékeket őriz a világ legkisebb városa
Hum különlegessége az is, hogy gyökerei mélyen a középkorba nyúlnak vissza, és korabeli arcát máig is teljes mértékben megőrizte. Legkorábban a XII. századból származó tekercseken tesznek említést a helyről, ekkor „Cholm” néven utalva rá.
Feltehetően a 11. század során jelentek meg a településen a varázslatos kőházak, amelyek ősrégi bástyák közé fészkelték be magukat. Ahogy teltek az évek, őrtorony, harang és egyéb épületek is kinőttek a földből.
És van az aprócska Humnak még egy különlegessége. Bár lakosa alig van, szomjan nem marad, aki idetéved, van ugyanis egy igazi, egyedi italkülönlegesség a településen. Mint a horvattengerpart.hu cikkéből kiderül, a Biska nevű ital szőlőből, fehér fagyöngyből és négy másik gyógynövényből készül, és több mint 2000 éves recept alapján készítik.
A Biska receptje az ősi druidák és kelták öröksége, akik egykor a vidéken éltek. A fehér fagyöngy (viscum album) az ókori kelták szent növénye volt. A Biska különleges gyógyhatásáról ismert: segít az érelmeszesedés kezelésében, és stabilizálja a vérnyomást, akár magas, akár alacsony.
Izgalmas programok is várják az érdeklődőket
A városka a hagyományait is igyekszik őrizni. Október végén minden évben megrendezik a Grappa Fesztivált, ahol a helyi főzőmesterek versengenek a legjobb házi készítésű ital címéért. Egy 1977-ben újjáélesztett, ősrégi rituálé pedig júniusban, Hum Napján kerül megrendezésre. Ekkor a helyi férfiak összegyűlnek a városházán, és megválasztják a viszályok rendezéséért és a béke megőrzéséért felelős prefektust, azaz elöljárót.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Apró fekete lyuk nyelt el egy csillagot, a csillagászok pedig az egészet végignézték
Az eredeti Mikulás valójában egy életmentő igazságosztó volt
Karácsony hozta el a nagyszombati csata kuruc vereségét
Mutatunk 10 klassz kirándulóhelyet Magyarországon, ahova a kutyádat is érdemes levinni
Ismered a magyar gótika emlékeit? A keszthelyi Magyarok Nagyasszonya-templom és a vár
Eltolhatónak tervezték a Lánchidat?