Ukrajna elzárta az orosz gázcsapokat, január 1-től nem szállít Európába
Bekövetkezett, ami még a háború kitörésekor sem történt meg: megszűnt az orosz gáz szállítása Ukrajnán keresztül. Ideje a pániknak?
Január 1-jén az orosz állami energiaipari óriásvállalat, a Gazprom és az ukrán energiaügyi minisztérium egyaránt bejelentette, hogy megszűnik az Ukrajnán keresztül történő szállítás. Az Urengoj-Pomary-Uzshorod vezeték 2023-ban több mint 14 milliárd köbméter orosz gázt szállított Európába, ami a kontinens igényeinek mintegy öt százalékát fedezte.
Mennyivel lesz drágább a gáz?
Az európai országoknak drágább alternatívákhoz kell majd fordulniuk, és egyre inkább az ingadozó cseppfolyósított földgáz piacára kell támaszkodniuk. Mindez akkor következik be, amikor a földalatti tárolók rekordgyorsasággal merülnek ki. Az elmúlt évben az árak több mint 50 százalékkal emelkedtek, a hidegebb időjárás közepette megnövekedett kereslet miatt az emelkedés tovább gyorsult, írja a Meduza.
A Bloomberg becslése szerint a Gazprom a tranzit leállítása miatt körülbelül 6 milliárd dollárnyi éves exportbevételtől esik el. Szergej Vakulenko, a Carnegie Russia Eurasia Center vezető munkatársa ennél valamivel alacsonyabb becslést adott, 5 milliárd dollárra becsülve az éves veszteséget.
Ukrajna emellett több százmillió dollárnyi bevételtől esik el, amelyet korábban a gáztranzit infrastruktúrájából szerzett. Vlagyimir Putyin orosz elnök a veszteségeket 800 millió dollárra becsülte, és ezt a becslést a Reuters is osztotta. A pénzügyi költségeken túlmenően Ukrajna elveszíti stratégiai partneri pozícióját Európa számára az Oroszországból származó megfizethető nyersanyagokkal való ellátásban.
„A gáztranzit megszüntetése nem csupán az ellátási lánc kiigazítása – ez egy korszak szimbolikus összeomlása” – mondta Tatiana Mitrova, a Columbia Egyetem Globális Energiapolitikai Központjának kutatója a Bloombergnek.
A Gazprom a szállítás leállítását kommentálva azt mondta, hogy már nem rendelkezik „technikai vagy jogi” képességgel a tranzit folytatására, és Kijevet hibáztatta a helyzetért. Az orosz külügyminisztérium hozzátette, hogy a szállítás leállításának elsődleges haszonélvezője az Egyesült Államok lesz. Az ukrán energiaügyi minisztérium viszont „történelmi eseménynek” nevezte a tranzitmegállapodás megszűnését, Volodimir Zelenszkij elnök pedig „Moszkva egyik legnagyobb vereségének”.
Egyelőre rendben vagyunk, de vigyázni kell
Szakértők szerint az Ukrajnán keresztül történő orosz tranzit leállítása valószínűleg nem okoz sokkot az európai piacon. Január 2-án a TTF csomóponton a havi határidős határidős ügyletek ára moszkvai idő szerint 18 órára 3,7 százalékkal emelkedett, elérve a legmagasabb szintet 2023 ősze óta.
Az áremelkedés egyik valószínű tényezője az európai földalatti tárolókban lévő tartalékok gyorsuló kimerülése. Bár a jelenlegi fűtési szezonra elegendőnek tűnik a készlet, egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy a következő tél előtt nem sikerül-e feltölteni a tárolókat, mivel egy másik szállítási útvonal is kiesett.
A Bloomberg előrejelzései szerint Ukrajna döntése, hogy leállítja az orosz vezetékes gáz tranzitját, az orosz cseppfolyósított földgáz nagyobb arányú megjelenéséhez vezethet az európai piacon. Sok függ majd Donald Trump megválasztott amerikai elnök politikájától, aki vagy enyhítheti az Oroszországgal szembeni szankciókat egy békemegállapodásért cserébe, vagy szigoríthatja azokat, ha a Kreml nem hajlandó az ukrajnai háború de-eszkalálására.
Egyeseket durvábban érint, mint másokat
Jonathan Stern, az Oxfordi Energiatudományi Intézet kutatója szerint a kulcskérdés most az, hogy az érintett országok, különösen Szlovákia, tudnak-e tárgyalni Oroszországgal arról, hogy legalább a kieső mennyiség egy részét visszaállítsák.
Az Európai Bizottság szóvivője a Bloombergnek elmondta, hogy az EU-t nem érte váratlanul a tranzit leállítása, és „felkészült a helyzetre”. Ezt korábban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is kijelentette, aki célul tűzte ki, hogy a blokk 2027-ig megszünteti az Oroszországból származó összes fosszilis tüzelőanyag-importot.
A Gazprom továbbra is szállít gázt Szerbiába és Magyarországra az Ukrajnát elkerülő TurkStream vezetéken keresztül. Oroszország azonban nem tudja teljes mértékben ellensúlyozni veszteségeit – sem a régió más országainak veszteségeit – a TurkStream-en keresztül történő áramlás növelésével. Egy másik, Lengyelországon keresztülhaladó vezetéket Oroszország ukrajnai teljes körű inváziója után leállították, és az ugyanekkor leállított Nord Stream vezeték 2022-ben egy állítólagos ukrán szabotázsakcióban súlyosan megrongálódott.
A Gazprom 2024 végén egy régi európai ügyfelét is elvesztette: Ausztriát. Az OMV osztrák energetikai vállalat jogi viták miatt felmondta szerződését az orosz céggel. Az ukrán tranzitútvonal leállításával a Moszkva és Bécs közötti együttműködés újraindítása még kevésbé tűnik valószínűnek.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Útdíjak Csehországban és Szlovákiában: Átfogó útmutató 2025-re
Megnyitják a Hagia Szophia föld alatti tereit a nagyközönség számára
Így néz ki a sarki fény a világűrből nézve
Egész Európában butította az embereket a Római Birodalom, ráadásul nem is tudtak róla
Mi történik, ha egy űrhajós a Holdon hal meg?
Honfoglalás-kori, fegyverekkel eltemetett nő maradványait találták meg egy magyar temetőben