Megnyitják a Hagia Szophia föld alatti tereit a nagyközönség számára
A török kulturális minisztérium elindított egy tisztítási programot, amelynek célja, hogy megnyissa a világ egyik leghíresebb építészeti csodája, az isztambuli Hagia Szophia föld alatti tereit a nagyközönség előtt. Ez a projekt magában foglalja az alagutak, boltozatok, folyosók és egy háromszobás földalatti sírkamra helyreállítását a történelmi építmény alatt.
Ezek a földalatti helyiséget különböző célokat szolgáltak, a szellőzéstől a tároláson át a temetésig. illetve összekapcsolódnak egymással, és egy rejtett hálózatot alkotnak. A hipogeum, vagyis a Hagia Szophia északkeleti homlokzata alatt négy méterrel található háromszobás földalatti sírkamra az egyik leglenyűgözőbb lelet. A kamra a Kr. u. negyedik században épült, kétszáz évvel a Hagia Szophia építése előtt.
Erről a különleges földalatti építményről 1946 óta tudtak, viszont négy tonna iszap és üledék eltávolítása kellett ahhoz, hogy bejuthassanak. A kulturális és idegenforgalmi minisztérium 2020-as nagyszabású tisztítási munkálataival a törmeléket és az iszapot eltakarították, és feltárult a pompája. Idővel különböző átalakításokon ment keresztül, és szellőzőaknákon keresztül más földalatti létesítményekkel is összeköttetésben állt, így a régió egyik legrégebbi építészeti maradványa lett.
Dr. Hasan Fırat Diker, a Hagia Szophia tudományos tanácsának munkatársa elmondta, hogy öt éve tanulmányozzák a templom földalatti szerkezeteit. A hatalmas építmény körüli struktúrák körülbelül egy kilométer hosszúak, és a tisztítás várhatóan egy évig tart. Dr. Diker elmondta, hogy „a tanulmány nagyon fontos és értékes munka abban az értelemben, hogy még ha csak egy részük is, de mindkét helyiség látogatható lesz, az ott található leletekkel pedig megfelelően foglalkoznak, amelyek később fényt deríthetnek Isztambul történelmére.”
Hozzátette, hogy az árkádos udvar alatti részek egyidősek az 1500 éves építménnyel, de a sírkamra területe vélhetően régebbi annál. Diker szerint örvendetes, hogy mind a felépítmény, mind az infrastruktúra a megfelelő kezekbe került.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Fekete Lovag műhold – 13 ezer éve figyelnek minket, vagy csak egy Föld körüli űrszikla?
Az utolsó magyarországi boszorkányper vádlottja jó okkal vallotta magát bűnösnek
Egy tanulmány szerint az olyan exobolygók is lakhatók lehetnek, amelyeken nincs lemeztektonika
Nem sokon múlott, hogy nem Washington lett az Egyesült Államok fővárosa
A finnek szerint Ukrajna egyetlen biztonsági garanciája a NATO-tagság
Akár szabad szemmel is láthatjuk a Marsot, ráadásul egész januárban