Hallottál már Árpád-házi Szent Margit csodatételeiről?
Nem közismert tény, de a szentté és boldoggá avatott magyarok listája rendkívül hosszú, neveik közül viszont csak néhányat ismerünk. Január 18-án tartja a római katolikus egyház Árpád-házi Szent Margit ünnepét, akinek életéről sok írott anyag keletkezett, mégis csupán a róla elnevezett fővárosi sziget kapcsán él a köztudatban.

A domonkos apácák kolostora, Fotó: Mayer Jácint
Szülei, IV. Béla király és felesége Laszkarisz Mária királyné – a tatároktól elszenvedett vereség miatti kétségbeesésükben – Margit lányukat Magyarország megmentéséért ajánlották fel. Három évesen a veszprémi Szent Katalin zárdába adták, majd a király által a Duna szigetén Margitnak épített kolostor volt a királylány otthona tíz éves korától élete végéig. A később róla elnevezett szigetet az ő korában a kolostor védőszentjéről Szűz Mária vagy Boldog Asszony szigetének, népi elnevezéssel pedig eredetileg Nyúlszigetnek, majd később Nyulak szigetének is hívták.
„Ez nemesseges zent zvz • magery kyralnak nemes leyanÿa”
IV. Béla király, Margit leánya számára a szigeti kolostort meghatározhatatlan időpontban, de valószínűleg az 1246-os év után kezdte el építtetni. Margit társaival 1252-ben költözött be, amikor még nem voltak teljesen készen az épületek. Az építkezés befejezését IV. Béla 1255-ös adományozó levele bizonyítja.

Margitszigeti hangulat, Fotó: Mayer Jácint
A királyleány mellé a főúri családok sorra küldték nagy adományaikkal leányaikat, akik közül egyesek apácák lettek, mások számára a kolostor leánynevelő intézetként működött. Az, hogy három Árpád-házi hercegnő is a kolostor lakója lett, az ország legtekintélyesebb apácakolostorává tette. 1270-ben már több, mint 80 falu tartozott hozzá, hatalmas birtokokkal rendelkezett.
A keresztények Margitot az önfegyelmezés és keresztény szeretet példaképének tekintik. A legalacsonyabb rendű munkát is szívesen végezte, és a legrosszabb ruhákban járt. Napjait munkában, éjszakáit imádságban töltötte. Gyakran kínozta magát korbácsolással is.

Faragott emlékek a Margit-szigeten, Fotó: MJ
„mÿkoron cheh kÿral kevldet volna nagy tÿztes kevuetevket magerÿ kÿralhoz • bela kyralhoz • hog ev neky adnaÿa az ev leyanyat • zent margÿt azzont hazasvl”
Fogadalmának visszavonására két alkalommal is lehetősége lett volna, hiszen minden bizonnyal megkapta volna a felmentést apja kérésére. Ő azonban visszautasította a cseh és a lengyel király házassági ajánlatát is.
Szent Margit életét elmesélő Margit-legenda
A Margit-legenda a királylány apáca életét és csodatételeit beszéli el magyar nyelven. Kódexeink között ez az egyetlen hazai témájú, mely forrásai szintén Magyarországon készültek. Ezért nemcsak nyelvi és irodalmi emlék, hanem a magyar művelődéstörténet napjainkkal is érintkező jelentős forrása. Margit életén át részletesen festi le egy hazai női kolostor belső életét. A kódexet a mai margitszigeti domonkos kolostorban az ott élő apácák számára másolta le 1510-ben – a Példák könyvével párhuzamosan – Ráskay Lea apáca, aki a legnevesebb kódexmásolónk.

Szent Margit legendája (A MNM-ban őrzött kódexből) Kép: OSZK MEK, DKA-031078
Keletkezése két latin nyelvű forrásra vezethető vissza. Az egyiket vélhetően Marcellus, Margit gyóntatója és lelki vezetője, a magyar domonkosok rendfőnöke írta nem sokkal Margit halálát követően. A másik forrás az a jegyzőkönyv, ami az 1276-ban Margit életéről tett tanúvallomásokat tartalmazza. A kutatók többsége szerint a legendát valószínűleg a 13. század végén írták meg eredetileg latin nyelven, s ennek magyarra fordításából alakulhatott ki – többszöri átdolgozást, stilisztikai javítást követően – a 14. század végére a jelenleg ismert szöveg.
Margitnak életét csodás gyógyítások kísérik, azonban ez folytatódik elhalálozását követően is, így a kolostorban található sírját betegségben szenvedők tömegei, és zarándokhadak keresték fel. A helyszínnek fontosságát húzzák alá Margitnak azon csodái, melyekben a szent a benne bízóknak a sír meglátogatását parancsolja. A sírt megérintették, olykor rákönyökölve könyörögtek, letelepedve mellé feküdtek, sőt volt, akit fölfektettek rá, és úgy nyerte vissza egészségét.

Szent Margit emléke, Fotó: MJ
A gyógyultak sokszor a sírnál maradtak, és napokig hirdették a rendkívüli eseményt, így terjesztették és növelték Margit népszerűségét. Később újabb zarándoklatokkal tértek vissza, és ismét előadták a csodás eseteket.
Pogány kunok is megtértek csodái láttán a keresztény hitre, de saját családtagjai, köztük több király személyesen fordult Margithoz betegsége idején, majd adta tanúbizonyságát gyógyulásának.

A kolostor kútháza, Fotó: Mayer Jácint
Több esetben halottak feltámasztásában is szerepet játszott. Íme, egy pesti gyermek esete:
„Istennek irgalmassága miatt és Szent Margit asszonynak érdeme miatt a lélek megtére, és megelevenüle a gyermek. Az ő szemét megnyitá…” – majd „annak utána a pápa követinek is megmutaták a gyermeket”.
Még mielőtt valaki legyintene egyet a középkori csodákon, azt azért érdemes tudni, hogy akkor is komoly vizsgálatoknak vetették alá a jelenségeket. A mondottaknak mintegy hiteléül a legenda végén felsorolásra és rövid jellemzésre kerülnek a Margittal együtt élő apácák közül azok, akik 1276-ban tanúvallomást tettek a pápa által kirendelt szentségvizsgáló biztosok előtt Margit életéről, a közbenjárására történt csodákról, s akiknek a vallomásaiból a legendaíró bőségesen idéz.

Hangulatkép a középkori apácák világából, Fotó: MJ
Az ismeretlen szerző tervezte még a legendában megjelenő további tanúk (urak, egyházi és világi személyek) felsorolását is, e rész azonban a kezdet után (230–231 lapok) abbamarad, és a legenda vége nem készül el.
Margit tisztelete szinte töretlen volt az elmúlt századok során. Boldoggá avatása már 1276-ban megtörtént, ereklyéit és csontjait a török veszély elől a 16. században nagy kerülőúttal Pozsonyba menekítették az apácák. Margitot 1943-ban avatta szentté XII. Piusz pápa.
A Margit-sziget történetéről még itt írtunk.
Forrás: M. Nagy Ilona: Margit-legenda
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?