Budapest “legütősebb”, legrégebbi szakrális hagyatékai. Mennyit ismersz közülük?
Napjaink Budapestjének területéről olyan, ma is megtalálható szakrális emlékhelyeket kerestünk fel, melyek méltósággal hirdetik az egykor mély keresztény világ dicsőségét. Ezeknek a középkori templomoknak, kápolnáknak, kolostoroknak pompázatossága abban rejlik, hogy nem újraépítve, átértelmezve maradtak ránk, hanem a maguk romos egyszerűségében káprázatosak. Több közülük eldugott és csendes helyen található még akkor is, ha a közvetlen környezetük közismert és felkapottnak számít. A teljesség igénye nélkül megmutatunk néhányat közülük.

A Margit-szigeti ferences kolostor, Fotó: Mayer J.
A középkori Buda a Magyar Királyság egyik legfontosabb központjának számított. Kiépítése a tatárjárás után komoly lendületet vett, majd az ország fővárosává vált. A török háborúk, az 1848-1849-es szabadságharc és a II. világháború hadmozdulatai mind folyamatos pusztulását eredményezték, és mindig újabb arculatváltozást hoztak magukkal.
Budapest szakrális terei: a budai vár
A királyi palota kápolnája
A budai vár első kápolnája a 14. században épült és Nagy Lajos uralkodásához köthető. Zsigmond király alatt a régi Anjou-palotát alaposan átépítették a 15. század első évtizedeiben, és egy kétszintes pompás gótikus templomot emeltek az egykori kápolna helyére. A felső templom 1686-ban Buda visszafoglalásakor pusztult el. A kápolna alsó részét végül 1963-ban rekonstruálták, és 1990-ben újraszentelték. Ma a Budapest Történeti Múzeumon belül tekinthető meg.

Királyi kápolna 14. sz., Fotó: Mayer J.
Domonkos kolostor a Hilton udvarán
A budavári domonkos szerzetesrend Szent Miklósról elnevezett templomának és kolostorának alapját egy négyszög alapú kápolna képezte, melynek kibővítése 1254-ben készült el. Ekkor a rend itt tartotta a legmagasabb szintű vezetői nagygyűlését a „capitulum generale”-t, mely egyben ellenőrizte a domonkosok magyarországi működését is.
A kolostorban működött a rendtartományi főiskola. A ma is látható Szent Miklós-tornyát a 15. század elején építették. Buda 1530-as ostroma során az épület megsérült, a szerzetesek elhagyták. A török hódoltság idején egy ideig még álltak a maradványai, de Buda visszavétele előtt elbontották, alapfalait és pincéit betemették. Ma a középkori falmaradványok fölé épült Hilton Szálló sajnos ritkán tud látogatási lehetőséget biztosítani anélkül, hogy nagy forgalmukban ne okozzon ez fennakadást.

A dominikánus szentély (13. sz.) és a Parlament, Fotó: Mayer J.
A Mária Magdolna-templom
A Mária Magdolna-templom a budai vár egyik legrégebbi temploma, mely a hegy északi részén áll. A 13. században épült gótikus stílusban, 1400 körül háromhajósra bővítették. A többször átépített épületet 1944-1945-ös ostrom során több bombatalálat érte: a tornyon repedések keletkeztek, több emelet leomlott. A restaurálható templomot a politika számolta fel, mely után a hajó alapfalai és torony maradhattak csak meg. A Magyar Nemzeti Levéltár szomszédságában található a Kapisztrán téren.

Mária Magdolna-templom
A Margit-sziget
A Margit-szigeti domonkos rendi apácakolostor
A Boldogasszonyról elnevezett zárda a középkorban a sziget legfontosabb intézménye, legjelentősebb és leggazdagabb szerzetesi épülete volt. IV. Béla király alapította Szűz Mária tiszteletére. A kolostor elsősorban leghíresebb lakójához, lányához, Szent Margithoz köthető, de rajta kívül még számos hercegnő és főúr lánya is itt élte szerzetesi életét. Forgalom elől elzárt romkertje a sziget ékessége.

Az apácák temploma a 13. századból, Fotó: Mayer J.
A ferencesek kolostora

A ferencesek faragott ablaka (13. sz.), Fotó: Mayer J.
A 13. századi gótika kecsességét láthatjuk a domonkosokétól nem mesze található kolostor tekintélyes maradványain. Az oszmán jelenléttel a barátok is távoztak, azonban Buda visszafoglalásakor (1686) a templom falai még magasan álltak, helyreállítható lett volna, mint a sziget harmadik szerzetesi közösségéé, a premontreieké is. A ferencesek azonban Budán és Pesten építették föl új kolostorukat a 18. században.

A premontrei templom, Fotó: Mayer J.
A II. kerület erdeinek szakrális terei
A budaszentlőrinci pálos kolostor
Az 1200-1300-as évek fordulóján épült a János-hegy és a Hárs-hegy közti nyeregben. A kolostornak egyhajós temploma volt, melytől északra 10×15 méteres kerengő épült 2 méter széles folyosóval. A kerengő keleti szárnyához kisebb méretű perjeli kápolna csatlakozott. Itt őrizték Remete Szent Pál mumifikálódott maradványait, kinek környezetében számos gyógyulást jegyeztek fel. Pusztulását a törökök okozták. Ma a Szépjuhászné erdei rejtik el jelentős alapfalait, de tekintélyes hajója ma is turisták, zarándokok közkedvelt helyszíne.

Budaszentlőrinc, Fotó: Mayer J.
Gercse
Gercse egykor falu volt, amely jelenleg Budapest II. kerületének a része, Pesthidegkút község szomszédságában található. A templom eredetileg román stílusban épült, falai a 12-13. századból származnak; patkó alakban kiépített szentélye ritkaságnak számít Magyarországon, csak a Felvidéken találni elvétve hasonló megoldásokat. Nyolcszáz éve épült, többször leégett, falai félig leomlottak, a körülötte lévő falu négyszáz éve elpusztult. Ma magányosan őrzi a rá bízott csendet.

Gercse temploma, Fotó: Mayer J.
A Cella Trichora a III. kerületben
A IV. századból származó ókeresztény sírkápolna, a Cella Trichora, az egyik legrégebbi, kereszténységgel kapcsolatos építmény a főváros területén. A maradványok jól mutatják az ókeresztény építészetben gyakori, háromkaréjos terű kis kápolna jellegét. A kápolna három karéja a Szentháromságot jelképezi: az Atyát, a Fiút és a Szentlelket. A Körte és a Raktár utcák kereszteződésében látogathatóak az ókeresztény sírkápolna maradványai.

Ókeresztény kápolna a 4. századból, Fotó: Mayer J.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás