Amikor kijönnek listák arról, hogy épp ki a leggazdagabb hazánkban vagy a nagyvilágban, az első néhány személyt kapásból tudni szoktuk. Olyan azonban ritkán van, hogy valaki mögött csupán egy kérdőjel van, mert bár a vagyonról tudunk, nem tudjuk, hogy kihez tartozik. Most mégis valami ilyesmi történt. Valaki hatalmas összegű hagyatéki illetéket fizetett be Amerikában, tehát sokak szerint valaki a legnagyobb pénzmágusok közül halálozott el, ám arról fogalmunk sincs, hogy ki ő.
Elképesztő vagyont hagyott hátra
Persze nem ritka, hogy néhány hóbortos gazdag előszeretettel bújik el egy magányos szigeten vagy valamelyik nagyváros felhőkarcolójának tetején, hogy ne kelljen senkivel (még a családjával sem) találkoznia. Olyan azonban, hogy azt sem tudja a világ, hogy kicsoda, meglehetősen egyedi.
Az Egyesült Államokban mégis ez történt. Valaki 2005 óta rekordösszegű, több mint 7 milliárd dollárnyi örökösödési és ajándékozási illetéket fizetett be a pénzügyminisztériumnak. Ez mai árfolyamon több mint 2.400 milliárd forint, annyi pénz, amennyiből a magyar nyugdíjasok felének-kétharmadának teljes éves nyugdíját lehetne fedezni.
Ám senki sem tudja, hogy ki a befizető. Illetve az amerikai pénzügy nyilván igen, de ők nem árulhatják el, írja a Daily Star. A helyi média egyébként 42 milliárd dollárra becsüli azt a vagyont, ami most örökösre háramlott és ami után ezt a gigailletéket befizethették. Ez egyébként 2005 óta a legnagyobb, egyetlen nap alatt megvalósult befizetés az amerikai történelemben.
Lehetett ajándék is
John Ricco, egy amerikai közgazdász, aki elsőként hívta fel a figyelmet a hihetetlen összegű befizetésre először hibára gyanakodott. Ám a pénzügyminisztérium azonnal jelezte, erről szó sincs. A Daily Mail írása szerint inkább a Forbes hibázott akkor, amikor összeállította a világ leggazdagabb száz emberének listáját, hisz a most elhalálozott milliárdos nem szerepelt rajta.
Gabriel Zucman, a kaliforniai Berkeley Egyetem közgazdásza szerint lehetett egy hatalmas ajándék, de akár egy néhány éve elhalálozott milliárdos örökségének most behajtott illetéke is. A Quartz írása szerint az amerikaiaknak elvileg 40 százalékos örökösödési adót (illetéket) kellene fizetnie, de különféle okosságokkal ezt átlagosan 17%-ra csökkentik. A befizetésre a halált követően 9 hónap áll rendelkezésre, ezt még fél évvel lehet hosszabbítani. A média tippje egyébként Sheldon Adelson kaszinópápa. Az ő vagyonát korábban 35 milliárd dollárra becsülték, ő azonban 2021 januárjában halt meg, kérdéses, hogy néhány nappal ezelőttig el lehetett-e húzni a fizetést. Bár persze egy jó ügyvéd és néhány jó adószakértő néha csodákra is képes lehet. Akárhogy is, hacsak valamiért a minisztérium nem dönt úgy, hogy a kíváncsi közvélemény tudomására hozza, a befizető neve örökre rejtély marad.
Vannak még jó sztorijaink, íme kettő:
- Megdöbbentek a tudósok: 6000 éve, rézkori őseink cápákra vadásztak
- A sok ezer éve kihalt mamutok húsából készített egy cég húsgolyót
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?