Európa és Amerika együtt száll szembe Kínával
Washington és az EU közös fellépést ígér a Kínára összpontosító, nem piaci gyakorlatokkal kapcsolatos aggodalmak kezelésére, valamint a félvezetők és más áruk exportellenőrzésének összehangolására egy e havi találkozón – derült ki egy nyilatkozattervezetből.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter, Margrethe Vestager, az Európai Bizottság alelnöke és más magas rangú tisztviselők május 30-31-én a svédországi Luleában tartják az EU és az Egyesült Államok Kereskedelmi és Technológiai Tanácsának (TTC) negyedik ülését.
A Reuters által szemlézett nyilatkozattervezet szerint a két fél foglalkozni fog a nem piaci gyakorlatokkal és a gazdasági kényszerrel, valamint rendszeres megbeszéléseket kíván folytatni a stratégiai riválisok technológiáit támogató, külföldre irányuló befektetésekhez kapcsolódó vállalati tudásexport leállítására irányuló erőfeszítésekről – ami burkolt utalás Kínára.
Emellett egyeztetni fognak az “érzékeny termékek” – köztük a katonai célú áruk – és a félvezetők exportellenőrzéséről is – áll a nyilatkozatban, amely név szerint egyébként csak kétszer említi Kínát, és a találkozó előtt még módosulhat.
Brüsszel mindeközben azt mondja, hogy Kínát bizonyos területeken partnernek, ám más aspektusban gazdasági versenytársnak és stratégiai riválisnak tekinti. Az Európai Unió azt tervezi, hogy újrakalibrálja Kína-politikáját, illetve felismerte, hogy az Egyesült Államokkal való koordináció elengedhetetlen.
A dokumentum kiemeli a kínai orvostechnikai eszközágazatot, és azt írja, hogy a transzatlanti partnerek “megvizsgálják a lehetséges intézkedéseket” a nem piaci politikák és gyakorlatok jelentette fenyegetés miatt.
Céljuk továbbá, hogy együttműködjenek a külföldi információmanipuláció elleni küzdelemben, beleértve “az ukrajnai háborúval kapcsolatos orosz dezinformációs narratívák kínai felerősítését”.
A két fél arról is szót ejtett, hogy elkötelezettek amellett, hogy a G7-ekkel együttműködve összehangolják a gazdasági kényszerítő intézkedések – például az EU szerint Kína által az EU-tag Litvániával szemben bevezetett kereskedelmi korlátozások – elleni fellépést.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra