Az amerikaiak, a kolumbiaiak és a spanyolok is fenik rá a fogukat. Ráadásul az UNESCO szerint emberiség elleni vétek lenne a kincs pénzbeli értékét nézni, annak egy múzeumban lenne a helye, nem pedig aukciókon.
A The Guardian arról írt, hogy a spanyol zászló alatt hajózó San José 1708-ban süllyedt el az egyik kolumbiai kikötő előtt, mivel brit hadihajók szétlőtték. A 65 ágyúval rendelkező spanyol hajó a gyarmatokról érkező drágakő-, ezüst- és aranykészlet jelentős részét vitte magával a hullámsírba. Most megtalálták, de Kolumbia senkivel sem osztozna rajta, így a pontos helyszín szigorúan titkos, de az értékét 4 és 20 milliárd dollár közé becsülik (800-7000 milliárd forint).
A hajóroncsok “szent gráljaként” számon tartott, több mint 300 éves roncs gazdasági vagyontárgy, ám egyben az emberiség kulturális örökségének is a része.
Juan David Correa, Kolumbia kulturális minisztere szerint az ország leghamarabb jövő áprilisban vagy májusban – függően a tengeri viszonyoktól – kezdheti meg a kincs felszínre hozatalát, ám nem mindenki örül ennyire e hírnek.
Bár a kolumbiai elnökkel történt találkozója után Correa hangsúlyozta, hogy a hajót régészeti leletként és nem kincsként kezelik, sokan szkeptikusak. Arra gyanakszanak, hogy a költségvetését helyreállítani szándékozó dél-amerikai ország a leletegyüttes egy részét értékesítené.
Millárd dollárnyi vagyon forog kockán
A hajó gyomrában ugyanis 11 millió arany- és ezüstérme lehet, emellett drágakövek és más értékek. Annak idején a spanyol gyarmatok javait szállította, csak brit hajókkal futott össze, melyek elsüllyesztették.
A hajót 2015-ben találták meg, ekkor kezdődtek a diplomáciai és jogviták. Egyrészt egy magáncég szerint nekik van joguk a kincs felhozatalára egy 1980-ad években született megegyezés értelmében. Aztán 2018-ban az UNESCO fordult hivatalos levélben Bogotához, nagyjából azt jelezve, hogy ha kereskedelmi forgalomban értékesítik a leletet, akkor pótolhatatlan kulturális örökség fog eltűnni. Azért tették mindezt, mert Kolumbia nem aláírója a vonatkozó nemzetközi egyezménynek, így elvileg semmit sem lehet tenni, ha mégis így használná a saját felségvizei alatt található aranyat, ezüstöt, drágaköveket.
Azt a kormányon kívül senki sem tudja, hogy pontosan hol a roncs, ők pedig államtitokként kezelik. Azt viszont tudjuk, hogy Spanyolország és Amerika szeretne kapni belőle.
A San José egyébként egy 45 méter hosszú és 64 ágyúval felszerelt hajó volt, ami nemcsak kincseket, hanem kerámiát, porcelánt, fegyvereket is szállított. Utóbbiak vizsgálata alapján jelentették ki a kutatók, hogy tutira ezt a hajót találták meg a kolumbiaiak.
A kolumbiai kulturális miniszter szerint ha a projektjük sikerrel jár, ők lehetnek a világelsők a mélytengeri roncskutatásban és mentésben.
Íme egy videó a hajóroncsról:
Ez is érdekelhet:
- Hatalmas háború jöhet Amerika hátsó udvarában: Washington azonnal bekeményített – Olvass tovább ITT
- Pisco, a perui szőlőpálinka meg akarja hódítani a magyar piacot is
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet