Erősebbek, gyorsak voltak nálunk és még az agyuk is nagyobb volt a modern ember, a Homo Sapiens agyánál. Remek vadászok voltak, hittek a spiritualitásban, volt művészetük, ráadásul közösségekben éltek, így akár mamutokat is képesek voltak elejteni. Az Afrikából érkező Homo Sapiens, azaz a modern ember mégis teljesen kipusztította a neandervölgyieket: elmondjuk hogyan voltak erre képesek őseink.
Kevesen tudják, de az emberi faj néhány tízezer évvel ezelőtt még egyáltalán nem volt egységes, számos leágazása létezett. Ezek képesek voltak egymással szaporodni (például génjeink egy része neandervölgyi eredetű), ám jelentősen különböztek is egymástól. A gyenyiszovai ember Ázsia keleti területein, a kis termetű floresi ember (Homo floresiensis) egy indonéz szigeten, míg a neandervölgyiek Ázsia nyugati részein és Európában éltek.
Aztán 40 ezer évvel korábbra már csak a Homo Sapiens, azaz a mi őseink maradtak a porondon, senki más. 250 ezer évvel ezelőtt még csupán Afrika déli részén, egy kis területet népesítettek be Sapiens elődeink és kb 100 ezer évvel ezelőtt hagyhatták el a kontinenst és indultak világhódító útjukra.
Erősebbek és gyorsabbak voltak a neandervölgyiek
Sokáig nagyjából állatszerűnek, brutálisnak és kevéssé intelligensnek gondolták a neandervölgyi embereket a tudósok, ám az mára alaposan megváltozott. Hamarabb ismerték és használták a tüzet, mint mi. Halálos vadászok voltak, mamutokat is képesek voltak elejteni, de szívesen vadásztak nyúlra vagy madarakra is.
Emellett remek gyűjtögetők is voltak, növényeket, magokat, kagylókat is gyűjtöttek. Emellett volt képzelőerejük, barlangrajzokat készítettek, halottaikat pedig eltemették, sírjukra virágokat tettek. Sokban hasonlítottak tehát ránk. Még az is lehet, hogy voltak isteneik és szentélyeik.
A modern ember ezért tudta elpusztítani a neandervölgyieket
Egy nyílt színi, egy az egy elleni küzdelemben egy Homo Sapiens vélhetően alulmaradt volna egy neandervölgyivel szemben, hisz nagyobbak, erősebbek, gyorsabbak voltak nálunk. Közösségi szinten azonban hatalmas különbség lehetett a két embertípus között, írja az iflscience.com.
A Homo Sapiensek ugyanis képesek voltak néhány tucatnál sokkal több egyedet számláló közösségeket – törzseket – alkotni. A neandervölgyiek megmaradtak a kisebb csoportok szintjén. Ez pedig jelentős hátrányt jelentett számukra.
Bizonyíték erre a neandervölgyi csoportok alacsony genetikai változatossága. Minél kisebb a csoport, annál nagyobb az esély az egymás közötti utódnemzésre, ami csökkenti a változatosságot. Ha egy 10 fős csoportban 10% rendelkezik a göndör haj génjével, akkor az ő halálával ez teljesen eltűnik. Ha viszont 100 fős a csoport, akkor a 10% 10 embert jelent, tehát jó eséllyel nem fog eltűnni e variáció még nemzedékeken át.
Több ilyen típusú kutatást is végeztek a tudósok és mindig azt találták, hogy a neandervölgyiek genetikai változatossága alacsony volt.
Számít a közösség nagysága és ereje
Az, hogy a neandervölgyiek kis létszámú csoportokat alkottak több okból is fakadhatott. Például túlságosan nagyok voltak, sok táplálékra volt szükségük és elsősorban húsféléket fogyasztottak.
Könnyen belátható, hogy 100 ember együttműködése elsöpörte 10 neandervölgyi ellenállását könnyedén még akkor is, ha utóbbiak nagyobbak vagy erősebbek voltak. Ám ez nemcsak fizikai téren számított. Több ember több tudással rendelkezett, több kapcsolatot tudott kialakítani és több megoldással tudott szolgálni egy adott problémára.
A modern embert a csoportalkotási képessége emelte az állatvilág fölé, hisz mi képesek vagyunk akár millió- vagy milliárdszám is együttműködni egy adott cél érdekében, amit az oroszlánok, az elefántok vagy a majmok nem tudnak. A majmok bolygója filmek pontosan erről szólnak: a majmok szert tesznek erre a képességre (magas intelligenciájuk mellett), míg az ember kis csoportokra hullik szét, így ők lesznek a Föld urai.
Ez is érdekelhet neandervölgyi témában:
- A tudósok sem hitték, mégis igaz: ezt adták nekünk neandervölgyi őseink – Olvass tovább ITT
- A neandervölgyiek sokkal inkább szuperemberek voltak, mint evolúciós zsákutca – Részletek EBBEN a cikkünkben
- Ismeretlen emberfajt találtak Kínában
- Milyen volt a neandervölgyi nők élete? – katt a továbbiakért IDE
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki