Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
Egy magas rangú orosz törvényhozó szerint Vlagyimir Putyin elnök jogosan veszi célba az Ukrajnát segítő NATO-országokat, miközben a Kijevnek nyújtott katonai támogatás miatt egyre fokozódik a feszültség.
Andrej Kartapolov, az orosz Állami Duma védelmi bizottságának vezetője szerint az orosz területre irányuló csapásokat lehetővé tevő nyugati fegyverek szállítása „minden jogot megad Moszkvának arra, hogy csapást mérjen az Ukrajnát segítő NATO-országok katonai létesítményeire” – jelenti a Newsweek a TASZSZ orosz hírügynökség alapján.
Putyin vajon a NATO határán belülre is fog rakétákat küldeni?
Vjacseszlav Volodin dumaelnök a közösségi médiában közölte, hogy „Vlagyimir Putyin olyan döntést hozott, amelyet teljes mértékben támogatunk. Országunknak joga van célba venni a minket támadó államok katonai létesítményeit. A nyugati állítások ellenére, miszerint Oroszország nem mer fellépni, fellép, és ehhez minden joga megvan”. A lépést „megfelelő és régóta várt válasznak” nevezte, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok és európai szövetségesei „rakétákkal mérnek csapást orosz területre”.
Ukrajna a közelmúltban az Egyesült Államok által szállított ATACMS és az Egyesült Királyság által biztosított Storm Shadow rakétákat vetett be oroszországi célpontok ellen a jelentések szerint. Válaszul Moszkva elindította hiperszonikus Oresnyik rakétáját, amely egy katonai létesítményt talált el Dnyipro régióban. Putyin úgy fogalmazott, hogy ezt a rakétát “először tesztelték harci körülmények között”, és 10 Mach sebességgel halad, és képes kikerülni a fejlett nyugati védelmi rendszereket. Egy nyilatkozatban arra figyelmeztetett, hogy minden további provokáció határozott fellépést fog eredményezni.
„Minden jogunk megvan ahhoz, hogy célba vegyük azokat a nemzeteket, amelyek lehetővé teszik, hogy ezeket a fegyvereket ellenünk használják” – húzta alá Putyin. A Pentagon megerősítette, hogy a rakéta egy új, kísérleti típusú, közepes hatótávolságú rakéta volt, amely az RSZ-26 Rubezs interkontinentális ballisztikus rakétán alapul.
Mit tehet a szövetség?
A konfliktus súlyosbodásával a NATO-ra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy egyensúlyt teremtsen az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás között, ugyanakkor kerülje az olyan provokációkat, amelyek szélesebb körű háborúhoz vezethetnek. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bírálta a Putyin felé irányuló diplomáciai közeledést, és arra figyelmeztetett, hogy a határozott intézkedések nélküli tárgyalások Moszkva felbátorodását kockáztatják.
Miután Olaf Scholz német kancellár az orosz erők kivonására szólított fel, Zelenszkij azzal vádolta a nyugati nemzeteket, hogy Putyin kezére játszanak azzal, hogy konkrét intézkedések nélkül párbeszédet folytatnak. Az ukrán elnök szerint erőteljes fellépésre van szükség, amely békére kényszeríti őt, mivel nem lehet az orosz elnököt egyszerű eszközökkel meggyőzni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek