Oroszország készen áll a rakétapárbajra Amerikával – Putyin sajtótájékoztatója
Az orosz elnök a sajtótájékoztatón azt is elmondta, már korábban meg kellett volna támadniuk Ukrajnát.
Az „Év eredményei Vlagyimir Putyinnal” címmel meghirdetett eseményt csütörtökön élőben közvetítették a főbb állami tévécsatornák, írja a BBC. Az orosz elnök a maratoni sajtótájékoztatón az ukrán háború mellett a bukott szír vezetőről és egy potenciális amerikai konfliktusról is beszélt.
Egyik legnagyobb kijelentése az volt, hogy az Oresnyik ballisztikus rakéta képes legyőzni bármelyik amerikai rakétavédelmi rendszert. Oroszország először november 21-én lőtt ki egy Oresnyiket az ukrán Dnyipro városára, miután Ukrajna először vetett be amerikai Atacms ballisztikus rakétákat és brit Storm Shadows rakétákat orosz területen, számolt be róla a Guardian.
Putyin azt is elmondta a sajtótájékoztatón, hogy az ukrajnai háború „sokkal erősebbé” tette Oroszországot. Tagadta, hogy kulcsfontosságú szövetségese, Bassár el-Aszad szíriai bukása ártott volna Moszkva tekintélyének, miközben az újságírók kérdéseire válaszolt és televíziós betelefonálást tartott, hogy bizalmat sugározzon belföldön és külföldön egyaránt.
Csak a pozitívumokat mutatta a sajtótájékoztatón
A szorosan megszervezett esemény, amely jellemzően a Kreml pompájának és az állami tévétábornak az éves koktélja, négy és fél órán át tartott, és egy moszkvai stúdióban a mikrofonért versengő regionális újságírók mellett háborús bloggerek és nyugdíjasok telefonos kérdései is szerepeltek, írja a Guardian.
Putyin nagyrészt derűlátónak és magabiztosnak tűnt, miközben csapatai továbbra is őrlődve haladnak előre Ukrajnában. „A harctéri helyzet drasztikusan változik, az egész frontvonalon mozgások történnek” – büszkélkedett. „Harcosaink minden nap négyzetkilométerenként foglalnak vissza területeket”. Azt mondta, hogy az orosz hadsereg „halad céljaink elérése felé” az általa különlegesnek nevezett ukrajnai katonai műveletben.
Putyin szerint Oroszországnak korábban kellett volna teljes körű inváziót indítania Ukrajna ellen, és jobban fel kellett volna készülnie a háborúra. Sajtótájékoztatóján azt mondta, utólag visszatekintve „rendszerszintű előkészületeknek” kellett volna történnie a 2022-es invázióra, amelyet ő „különleges katonai műveletnek” nevez.
Oroszország 2014-ben foglalta el Ukrajnától a Krímet, és az oroszbarát erők konfliktust kezdtek Kelet-Ukrajnában, de Putyin csak nyolc évvel később próbálta meg elfoglalni Kijevet.
Béketárgyalások?
Az ukrán elnököt, Volodimir Zelenszkijt „illegitimnek” minősítve Putyin kijelentette, hogy kész találkozni Donald Trumppal és megvitatni a teljes körű invázió befejezését célzó békejavaslatokat, de megismételte kemény álláspontját, miszerint Moszkva megtartja a Krím ellenőrzését, azzal a négy ukrán régióval együtt, amelyekre 2022-ben tartott igényt.
Putyin a sajtótájékoztató egy pontján azt mondta, hogy Moszkva „kész a tárgyalásokra és a kompromisszumokra” a harcok befejezése érdekében, de később maximalista álláspontra mutatott rá, amely szerint Ukrajna nem csatlakozna a NATO-hoz, semleges státuszt fogadna el és bizonyos szintű demilitarizáláson menne keresztül, miközben azt is követelné, hogy a Nyugat oldja fel az Oroszország elleni szankciókat.
Jelezte, hogy a Kreml nem hajlandó semmilyen megállapodást aláírni Zelenszkijjel, és elutasította a tűzszünet gondolatát, ehelyett olyan megállapodást szorgalmazott, amely „hosszú távú garanciákat” nyújtana.
Rakétapárbaj az amerikaiakkal
Mivel a hivatalba lépő Trump-kormányzat az ukrajnai háború gyors befejezését ígéri, Moszkva és Kijev óvatosan mérlegeli a tárgyalások lehetőségét.
Keith Kellogg, a megválasztott amerikai elnök ukrajnai háborúval foglalkozó különmegbízott-jelöltje a héten azt mondta, hogy Trumpnak van elképzelése a háború befejezésére. A békemegállapodáshoz vezető járható út azonban továbbra is elérhetetlen, mivel Putyin nem mutatja jelét annak, hogy engedne követeléseiből, amelyek Ukrajna számára nem tűnnek indítéknak.
Annak ellenére, hogy a média beszámolói szerint Trump távozása után gyakran tartották a kapcsolatot, Putyin azt állította, hogy négy éve nem beszélt Trumppal. Azt mondta, hogy „bármikor kész találkozni vele”.
Oroszország új katonai erejével hencegve azt javasolta a sajtótájékoztatón, hogy Ukrajnában rakétapárbajt rendezzenek az Egyesült Államokkal, amely megmutatná, hogy az új orosz Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakéta hogyan képes legyőzni bármelyik amerikai rakétavédelmi rendszert. Putyin azt javasolta, hogy mindkét fél válasszon ki egy kijelölt célpontot, amelyet amerikai rakétákkal védenének. „Készen állunk egy ilyen kísérletre” – mondta.
Zelenszkij, aki Brüsszelben tartózkodott, hogy európai vezetőkkel tárgyaljon, azt mondta, hogy Ukrajna „igazi garanciája” a NATO, és hogy az európai biztonsági garanciák önmagukban nem lennének elegendőek. Megvan „a politikai akarat és a megértés, hogy Putyin veszélyes… és teljes megértés, hogy nem fog leállni Ukrajnában” – mondta.
Ez is érdekelhet:
- Trump beleállt az EU-ba: több amerikai olajat és gázt vásároljunk, vagy extra vámokkal fog büntet
- Mit kezd Trump elnök a kínai kiberkémkedés fokozódásával?
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Karácsonyi csoda az Esztergomi Bazilikában – Ne hagyd ki!
Pillanatképek a pálos rend történetéből: alázattal az Isten nagyobb dicsőségéért
Elrontjuk a gyerekeinket? A túl sok ajándék veszélyes hatásai
Hogyan szállíthatjuk haza szabályosan a karácsonyfát? Íme a hatóság tanácsai!
Évtizedek óta nem tudják megfejteni a tudósok az idegen növény fosszília rejtélyét
Trump beleállt az EU-ba: több amerikai olajat és gázt vásároljunk, vagy extra vámokkal fog büntet