Megsemmisült fosszíliák alapján azonosítottak egy új dinoszauruszfajt
Egy új, hatalmas méretű ragadozó dinoszauruszfajt azonosítottak tudósok Egyiptomban talált leletek alapján. A régen kihalt élőlényt Tameryraptor markgrafinak neveztek el. A felfedezés különlegessége, hogy a II. világháborúban megsemmisült fosszíliák archív fényképei alapján sikerült azonosítani ezt az eddig ismeretlen fajt.
A felfedezés története
A Tameryraptor markgrafi maradványait eredetileg 1914-ben tárták fel az egyiptomi Baharijja-oázisban. A fosszíliákat ezután a müncheni Bajor Állami Paleontológiai és Geológiai Gyűjteményben (Bavarian State Collection for Paleontology and Geology, BSPG) őrizték 1944-ig, amikor is egy bombatámadás során az épület leégett, és a leletek megsemmisültek, írja a LiveScience.
A közelmúltban kutatók korábban ismeretlen fényképeket találtak a fosszíliákról a tübingeni egyetem Huene Archívumában. Ezek a fotók az 1940-es években készültek, amikor a leletek még ki voltak állítva. Bár akkoriban úgy vélték, hogy a maradványok a Carcharodontosaurus nevű nagy theropoda dinoszauruszhoz tartoznak, a fotók alaposabb vizsgálata során kiderült, hogy több olyan jellegzetességgel rendelkeznek, amelyek hiányoznak más Carcharodontosaurus fosszíliákból, mondta Maximilian Kellermann, a tanulmány főszerzője.
A Tameryraptor markgrafi jellemzői
A Tameryraptor markgrafi körülbelül 95 millió évvel ezelőtt élt a késő kréta korban. Főbb jellemzői:
- Körülbelül 10 méter hosszú volt
- Egyike a valaha élt legnagyobb szárazföldi ragadozóknak
- Jellegzetes szimmetrikus fogakkal és feltűnő orrszarvval rendelkezett
Az állatból főleg a koponyacsontok, csigolyák és lábcsontok részei maradtak fenn.
Tudományos jelentőség
A felfedezés több szempontból is jelentős. Először is, a Tameryraptor markgrafi egy eddig ismeretlen dínófajt, amely rokonságban áll az észak-afrikai és dél-amerikai Carcharodontosaurusszal, valamint az ázsiai Metriacanthosaurusokkal, írja az Independent a tanulmány alapján. Ezenkívül figyelemre méltó az is, hogy Észak-Afrika dinoszaurusz-faunája ezek szerint sokkal változatosabb volt, mint korábban gondolták. Végül pedig, a tanulmány rávilágít arra, hogy az őslénytani kutatásokban nemcsak a terepen végzett ásatások, hanem a régi archívumokban való “ásás” is értékes eredményeket hozhat.
Kitekintés
Bár ez a felfedezés jelentős előrelépés, a kutatók hangsúlyozzák, hogy a Baharijja-oázis kréta kori ragadozó dinoszaurusz-faunájának átfogóbb értékeléséhez további fosszíliák feltárására lenne szükség a lelőhelyen. A Tameryraptor markgrafi felfedezése azonban mindenképpen új fejezetet nyit az észak-afrikai dínók kutatásában, és rávilágít a régió gazdag őslénytani örökségére.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Középkori váraink újjászületése: Salgó vára és a somoskői vár is megújul
Kutatók egy olyan atomórán dolgoznak, amellyel a másodpercet is újradefiniálnák
Titkos alagutakat fedeztek fel Milánó legnagyobb vára alatt
Hatalmas inka alagútrendszert fedeztek fel Peruban
5 ezer évvel ezelőtt egy vulkánkitörés teljesen elsötétítette a napot
Melyik állat vére a legértékesebb – te tudod?