Kik voltak az illuminátusok?
Az illuminátus rend egy valós és egy fiktív társaság neve, de az utóbbi évek óta témája számtalan, világuralommal kapcsolatos összeesküvés-elméletnek. Egyesek szerint ez egy titkos és rejtélyes világméretű szervezet, amely a markában tartja az egész világot – vagy legalábbis erre törekszik –, és a történelem néhány legnagyobb forradalma és merénylete mögött is ők állnak.
Honnan ered az illuminátus rend?
Az illuminátus, vagyis a megvilágosodottak rendje egy Bajorországban alakult titkos társaság volt, amely 1776 és 1785 között létezett, számolt be a History Extra. Tagjai eredetileg a perfektibilisták rendjének nevezték magukat. A csoportot Adam Weishaupt egyházjogász és professzor alapította, hogy terjessze a felvilágosodás eszméit. Ő az értelem és a filantrópia fejlesztését kívánta előmozdítani, valamint a babonák és a vallási befolyás ellen akart fellépni. Weishaupt meg akarta változtatni azt, hogyan irányítják az európai államokat. Meg akarta szüntetni a vallás befolyását a kormányzatból, hogy az átlagembert is elérje a felvilágosogás. Ennek következtében a csoport céljai a politikai döntések befolyásolására, illetve a monarchia és az egyház megzavarására irányultak, szimbólumuk pedig Minerva, a bölcsesség római istennőjének baglya lett.
Hogyan lehet csatlakozni?
Csak a többi tag teljes beleegyezésével, illetve nagy vagyonnal és jó hírnévvel kellett rendelkezni, illetve lehetőleg egy előkelő család sarjának lenni. Az illuminátus tagságnak hierarchikus rendszere is volt. Az első szint a novícius, amiből a tagok minervallá léphettek elő, majd kis illuminátussá, bár ez a struktúra később bonyolultabbá vált, és a tagsághoz 13 beavatási fokozatra volt szükség.
Milyen szertartásokat tartottak?
Az általuk végzett rituálék többsége a feledés homályába merült. Az általunk ismert rituálékról lefoglalt, titkos iratokból tudunk. Ezek arról szóltak, hogyan léphettek magasabb szintre az illuminátusok hierarchiájában a kezdő tagok. Nem volt más dolguk, mint jelentést készíteniük az összes birtokukban lévő könyvről, listát írniuk a gyenge pontjaikról, és el kellett árulniuk minden ellenségük nevét. A novíciusnak ezután meg kellett ígérnie, hogy feláldozza személyes érdekeit a társadalom javára.
Mi közük van a szabadkőművesekhez?
Az illuminátusok egyes tagjai azért csatlakoztak a szabadkőművesekhez, hogy új tagokat toborozzanak. A szabadkőművesek egy testvéri rend, amely a középkori kőművesek és katedrálisépítők céheiből fejlődött ki. Egyes országokban, különösen az Egyesült Államokban olyannyira ellene voltak szabadkőműveseknek, hogy 1828-ban még egy politikai mozgalom is alakult, amelyet konkrétan Szabadkőműves-ellenes Pártnak neveztek el. A illuminátus rend szabadkőművesekből való toborzása miatt a két csoportot gyakran összetévesztették egymással.
Valóban hozzájuk köthető a mindent látó szem?
A Gondviselés szeme nevű, egy háromszögben lévő szemre emlékeztető szimbólum világszerte megjelenik a templomokon, a szabadkőműves épületeken, de az amerikai egydolláros bankjegyen is találkozhatunk vele. Amellett, hogy a szabadkőművességhez kötődik, az illuminátusokkal is kapcsolatba hozták, mint a világ irányításának és felügyeletének szimbólumát. Az eredetileg keresztény mintázatot festményeken használták, hogy Isten emberiség feletti őrködését jelképezze, a 18. században viszont más jelentést is kapott. Például a Jean-Jacques-François Le Barbier által írt Az emberi és polgári jogok nyilatkozatában is megjelent, amely a francia alkotmányozó nemzetgyűlés által 1789-ben elfogadott emberi jogi dokumentum illusztrált változata. A dokumentum az atyáskodó ész eszközeként jelenik meg, amely éberen őrködik az újonnan alakult demokratikus nemzet felett.
A mindent látó szem és az illuminátusok között tehát nincs hivatalos kapcsolat, a feltételezés valószínűleg abból ered, hogy az eredeti csoport hasonlóságot mutatott a szabadkőművesekkel, akik a képet Isten szimbólumaként használták.
Álneveket használtak, de voltak jól ismert tagok is?
1782-re az illuminátusok mintegy 600 tagot számláltak, köztük olyan német nemeseket, mint Adolph von Knigge báró, aki egykori szabadkőművesként segített a csoport szervezésében és terjedésében is. Kezdetben Weishaupt tanítványai voltak az egyedüli tagok, de hamarosan orvosok, ügyvédek és más értelmiségiek is csatlakoztak, így az illuminátusok 1784-re 2-3 ezer tagot számláltak. Egyes források szerint a híres író, Johann Wolfgang von Goethe is csatlakozott, de ezt a szakértők a mai napig vitatják.
Miért tűntek el?
1784-ben Karl Theodor, Bajorország hercege megtiltotta minden olyan társaság létezését, amelyet korábban nem engedélyezett törvény, a következő évben pedig egy második rendeletet fogadott el, amely kifejezetten az illuminátusok működését tiltotta meg. A feltételezett tagjok letartóztatása során kompromittáló dokumentumokat találtak náluk, például az ateizmust és az öngyilkosságot védő szövegek, valamint abortuszok elvégzésére vonatkozó utasításokat. Ez megerősítette azt a meggyőződést, hogy a csoport fenyegetést jelent mind az államra, mind az egyházra nézve. Az illuminátus rend ezután pedig valószínűleg végleg eltűnt, de egyesek úgy vélik, hogy a színfalak mögött a mai napig működnek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Összeszedtük, milyen áremelkedések sújtották a lakosságot az év elején
A rendőrség elengedte a gyilkost, de végül kiderült: tényleg a volt férje ölte meg a japán anyát Budapesten
Magyarország egyik legszebb kastélyát már virtuális sétával is körbejárhatjuk
Figyelem: a Föld felé száguld az aszteroida, egy egész várost elpusztíthat!
Magyar régészeti kutatásnak köszönhetően sokkal többet tudunk az avar korban élő emberekről
Régészet aranykora: ezek voltak Törökországban a legmegdöbbentőbb felfedezések 2024-ben