Zelenszkij visszautasította Trump ajánlatát
Először Zelenszkij javasolta a megállapodást, de Trump feltételeit elfogadhatatlannak tartotta.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök állítólag visszautasította az amerikai törvényhozók által Münchenben bemutatott megállapodás aláírását, amely Ukrajna „jövőbeli ásványkincs-tartalékainak” felét amerikai bányászati érdekeltségeknek ajánlotta volna fel. Pénteken Josh Rogin, a Washington Post újságírója a következőket írta X-en:
„Több törvényhozó itt Münchenben elmondta nekem, hogy az amerikai kongresszusi küldöttség bemutatott Zelenszkijnek egy papírt, amelyet alá kellene írnia, és amely az Egyesült Államoknak biztosítana jogokat Ukrajna jövőbeli ásványkincseinek 50%-ára. Zelenszkij udvariasan elutasította az aláírást.”
Az ukrán delegáció két tagja a Reutersnek elmondta, hogy „néhány részletet” még ki kell dolgozni. A hírügynökség jelezte, hogy Kijev nagyobb biztonsági garanciákat szorgalmaz Európa és az Egyesült Államok részéről. Múlt héten az ukrán elnök a Reutersnek azt mondta, hogy „kölcsönösen előnyös partnerséget” ajánl a ritkaföldfémek, a titán, az urán és a lítium fejlesztésére, és ragaszkodott ahhoz, hogy kormánya nem fogja egyszerűen „odaadni” ezeket.
Miért fontosak az ukrán ásványok?
Egy hete Trump újságíróknak azt mondta, hogy Washington csak akkor fogja továbbra is segíteni Ukrajnát az orosz agresszió elhárításában, ha cserébe hozzáférést kap az ország hatalmas ipari ásványkincs- és energiakritikus elemkészleteihez.
Kijev már jelezte, hogy hajlandó lenne elcserélni a hozzáférést ezekhez az értékes természeti erőforrásokhoz a nyugati támogatásért cserébe. Valójában ez volt az egyik pont, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felvázolt a tavaly év végén bemutatott „győzelmi tervében”, amikor még nem volt világos, hogy ki foglalja el a Fehér Házat 2025-ben.
Akkoriban Zelenszkij tárgyalt Trumppal, és azt ígérte minden olyan országnak, amely hajlandó támogatni Kijevet, hogy az országában végrehajtott befektetések „megtérülnek”. Tervének ismertetése során megemlítette Ukrajna gazdag természeti erőforrásait is, amelyek „több trillió dollár értékű, létfontosságú fémeket” jelentenek, számolt be róla a DW.
Zelenszkij szerint Ukrajna ásványkincseinek kevesebb mint 20%-a, köztük a ritkaföldfém-lelőhelyek mintegy fele orosz megszállás alatt áll.
A ritkaföldfémek fontosak a nagy teljesítményű mágnesek, az elektromos motorok és a szórakoztató elektronika gyártásában; Zelenszkij szerint Moszkva megnyitná ezeket az erőforrásokat szövetségesei, Észak-Korea és Irán előtt, akik az Egyesült Államok esküdt ellenségei.
Zelenszkij nem elégedett Trump ajánlatával
Zelenszkij visszautasította Trump első kísérletét arra, hogy sarokba szorítsa Ukrajna kritikus ásványkincseit, hogy visszafizesse az Oroszország elleni harcban elköltött amerikai milliárdokat. Az ukrán elnök szerint az egyezség tervezete – amelyet az amerikai pénzügyminiszter, Scott Bessent mutatott be Kijevben a múlt héten – még nem tartalmazza azokat a biztonsági rendelkezéseket, amelyekre Kijevnek szüksége van.
Egy sajtótájékoztatón Zelenszkij kifejtette feltételeit: „Segítsen nekünk megvédeni ezt, és együtt fogunk pénzt keresni rajta. És itt nagyon fontos, hogy ebben a dokumentumban legyen egy olyan kifejezés, hogy megvédjük. Ez pedig a biztonsági garanciák. Ha nem kapjuk meg a biztonsági garanciákat az Egyesült Államoktól, akkor szerintem a gazdasági szerződés nem fog működni. Az egésznek tisztességesnek kell lennie.”
Az Ukrajnában található ásványi anyagok között vannak úgynevezett ritkaföldfémek, valamint titán, urán, lítium és mások. Három forrás a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy az USA azt javasolta, hogy az ukrán kritikus ásványkincsek 50 százalékának tulajdonjogát vegye át. Zelenszkij arra is rámutatott, hogy Ukrajnához tartozó, de Oroszország által elfoglalt területeken is vannak lelőhelyek. „A második rész, amelyről még nem beszéltek, de meg kell beszélni, az az, amit Putyin elfoglalt… Fontosnak tartom megérteni, hogy mit fogunk kezdeni azokkal a ritkaföldfémekkel, amelyek most milliárdokba, százmilliárdokba kerülnek, és amelyeket Putyin elfoglalt. Vajon odaadjuk neki? … Ez az, amit meg akarok vitatni.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az intelligens élet kialakulása elkerülhetetlen? Új kutatás szerint nem is vagyunk olyan különlegesek
Döbbenetes látomása volt élet és halál közt lebegve a férfinak
Szenzáció: Felfedezték az első fáraói sírt Tutanhamon óta
Igaza van az orosz hírszerzésnek, és Ukrajna valóban európai terrortámadásokra készül?
Sokkal régebbi lehet a kínai nagy fal, mint azt eddig gondolták
Csütörtökön egy akkora aszteroida közelíti meg a Földet, mint Magyarország második legmagasabb lakóháza