Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Az elnök a Fehér Házban újságírók kérdéseire válaszolt közösen Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel, miután befejezték a zárt ajtók mögött tartott megbeszélést. Donald Trump azt hangoztatta, hogy sikerült közelebb kerülni az ukrajnai háború lezárásáról szóló megállapodáshoz is, és az erre vonatkozó orosz válasz “nagyon hamarosan” várható. Az amerikai elnök kifejtette, hogy a háborúért nem hibáztatja közvetlenül az ukrán államfőt, de hozzátette, hogy Volodimir Zelenszkij “nem végzett jó munkát” a háború elkerülése érdekében.
Oroszország nagyobb katonai erővel rendelkezik, és ha az ember okos, akkor nem keveredik bele
– fogalmazott Donald Trump a háborúval összefüggésben.
Ukrajna és az Egyesült Államok „jelentős előrelépést” ért el az ásványi anyagokról szóló megállapodásról folytatott tárgyalásokon, és a közeljövőben aláírják a memorandumot, idézte a Reuters Julia Szviridenko gazdasági minisztert és miniszterelnök-helyettest. Donald Trump amerikai elnök kétoldalú ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodásra törekszik az Ukrajna orosz megszállás elleni háborújának befejezésére irányuló törekvésének részeként. Trump ebben látja azt a lehetőséget is, hogy visszaszerezze azokat a dollármilliárdokat, amelyeket az Egyesült Államok az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásra költött. Volodimir Zelenszkij elnök azt mondta, hogy a múltbeli amerikai katonai segélyeket nem kölcsönnek minősítik.

Donald Trump amerikai elnök (j) ukrán partnerét, Volodimir Zelenszkijt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális Irodájában 20025. február 28-án. MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo
Scott Bessent pénzügyminiszter az amerikai-ukrán ásványkincs-kitermelésről szóló partnerségi megállapodással kapcsolatban elmondta, hogy a részleteken még dolgoznak, de alapvetően ugyanarról a dokumentumról van szó, amit február végén a két elnök aláírt volna. A szerződésben az Egyesült Államok üzleti részesedést szerez az ukrán bányaiparban különböző befektetések révén. Donald Trump szándéka szerint a többi között ritka földfémek kitermeléséből származó bevételt az Egyesült Államok ellentételezésnek tekinti az Ukrajnának az elmúlt években adott katonai támogatásért.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kifejtette, hogy az Egyesült Államokkal közösen ki lehet alakítani egy “tartós és igazságos békét Ukrajnában”, valamint hozzátette, hogy támogatja Donald Trump béketörekvéseit. A sajtóbeszélgetésen Donald Trump Iránnal kapcsolatban megismételte, egyetlen célja, hogy megakadályozza a teheráni vezetést abban, hogy atomfegyver birtokába kerüljön. Az elnök kifejtette, hogy nem beszélte le Izraelt egy, az iráni atomlétesítmények elleni légicsapásról, de ebben nem lát szükségesnek sietséget.
Reményét és meggyőződését fejezte ki Irán tárgyalási szándékára. Donald Trump hozzátette, hogy személy szerint azt kívánja, hogy Irán egy nagyszerű és virágzó ország legyen, amire esélye nyílik, akkor ha a tárgyalást választja, mert “a második lehetőség nagyon rossz lenne”. Az amerikai elnök ismét leszögezte, hogy Irán nem rendelkezhet atomfegyverrel.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan folyadékot alkottak kutatók, amely képes visszanyerni az alakját
Valóban egészségtelenebbül táplálkoznak a magyarok, mint az amerikaiak?
Megtudhatjuk végre, hogy a Földön hogyan jött létre az élet – állítják szakértők
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is