Bebarangoltuk Észak-Írországot: zöld dombok, konfliktusok és legendák – képgaléria
Aki ismer, az tudja, hogy szabadidőmben szeretek utazni és új országokat felfedezni. Általában a hidegebb éghajlatokat részesítem előnyben, és az Egyesült Királyság különleges helyet foglal el a szívemben. Angliában, főként Londonban, már számtalanszor jártam, így most valami teljesen új élményre vágytam. Végül Észak-Írország mellett döntöttem, részben mivel a húsvéti hosszú hétvégére viszonylag olcsón sikerült repülőjegyet találnom. A zöld dombokon és a birkanyájakon túl az ország történelme is lenyűgöző. Íme mindaz, amit az utazásom során megtudtam – és néhány tipp azoknak, akik Észak-Írországba vagy az Egyesült Királyság más részeibe terveznek utazni.
Miről is híres az ország?
Észak-Írország az Egyesült Királyság részeként egyedülálló módon ötvözi a lenyűgöző természeti szépségeket, gazdag kulturális örökséget és konfliktusokkal teli történelmet. Híres a Giant’s Causeway (Az óriás útja) bazaltoszlopairól, amelyekhez egy különleges legenda is kapcsolódik, valamint a drámai partvidékéről, melyet a Trónok harca ikonikus jelenetei is világhírűvé tettek. Az ország történelmét hosszú ideig meghatározták a vallási és politikai ellentétek – az úgynevezett The Troubles, vagyis „a zavargások” –, amelyek hatása még ma is érzékelhető a közéletben és az épített környezetben. Belfast és Derry/Londonderry városai nemcsak e történelem tanúi, hanem a kortárs ír kultúra vibráló központjai is.
Észak-írországi konfliktus
A The Troubles néven ismert konfliktus Észak-Írország modern történelmének egyik legsötétebb időszaka volt. A több mint harminc évig (nagyjából 1968-tól 1998-ig) tartó erőszakhullám a protestáns unionalisták – akik az Egyesült Királyság részeként akarták megtartani Észak-Írországot – és a katolikus republikánusok – akik Írországgal való egyesülést szorgalmaztak – között zajlott. A politikai ellentétek mellett mélyen gyökerező társadalmi, vallási és identitásbeli megosztottság jellemezte. A konfliktus során több mint 3 500 ember vesztette életét, és sokan máig viselik annak lelki és társadalmi következményeit. A lent látható Operaházat a 90-es években kétszer is újra kellett építeni a robbantások miatt.

Forrás: Helló Magyar / Forgács Fanni
Az 1998-as Nagypénteki Egyezmény (Good Friday Agreement) hozott békét, ám a múlt sebei még nem gyógyultak be teljesen – ezt Belfast és Derry városában ma is látható falak, falfestmények és emlékhelyek őrzik. A helyiektől azt is megtudtam, hogy az újabb generációk – éppen a sötét időszak hatására – sokkal elfogadóbbak más vallásokkal és nemzeti identitásokkal szemben. Egy helyi idegenvezető szerint, bármelyik országból is érkezünk, a helyiek egzotikusnak fognak tartani bennünket. Sőt, gyakran elhangzik majd: „Ó, valóban? A nővérem is ott lakik.” Ezzel is igyekeznek érzékeltetni, hogy szívesen látnak bennünket az országban. Fontos megemlíteni, hogy napjainkban az Észak-Írországban születettek dönthetnek nemzeti identitásukról, így szabadon igényelhetnek ír vagy brit útlevelet (vagy akár mindkettőt).
Az óriások legendája
Észak-Írország egyik legismertebb természeti csodája, a Giant’s Causeway (Óriás útja) nemcsak geológiai látványosság és az UNESCO világörökség része, hanem mitikus jelentőségű helyszín is. A legenda szerint az ír óriás, Fin McCool (Fionn mac Cumhaill) egy skót rivális, Benandonner ellen épített utat a tengerbe, hogy kihívhassa őt párbajra. Amikor azonban meglátta a nálánál jóval nagyobb ellenfelet, felesége ravasz tervet eszelt ki: Finn-t csecsemőnek öltöztette, hogy Benandonner azt higgye, ha a „baba” ekkora, az apja még hatalmasabb lehet. A trükk bevált, és a skót óriás ijedten visszamenekült Skóciába, útközben lerombolva az utat. A valóságban a lenyűgöző, hatszögletű bazaltoszlopokat ősi vulkanikus tevékenység hozta létre, de a legenda a mai napig élénken él az észak-ír folklórban – és persze minden látogatónak mosolyt csal az arcára.
Maga a Giant’s Causeway-hez vezető út is mesés volt, íme pár kép:
Trónok harca
A Trónok harca sorozat forgatásai Észak-Írország számos pontján zajlottak, ami nemcsak a rajongók számára tették ikonikus úti céllá a térséget, hanem komoly turisztikai fellendülést is hoztak az országnak. A látványos, vadregényes tájak – mint a Dark Hedges nevű fasor, amely a sorozatban a Királyok útjaként ismert –, vagy a Ballintoy kikötő, ami Vas-szigetekként szerepelt, mára zarándokhellyé váltak a sorozat kedvelői számára. Sajnálatos módon a Dark Hedges fasor drasztikusan megritkult az utóbbi évek durva viharjai miatt, szakértők szerint a fasor 15 éven belül teljesen el fog tűnni.
A Titanic Studios Belfastban szolgált a sorozat belső jeleneteinek otthonául, és a városban 2022-ben megnyílt a Game of Thrones Studio Tour is, ahol látogatók testközelből ismerhetik meg a díszleteket, jelmezeket és kulisszatitkokat.
Utazás az Egyesült Királyságba
2025. április 2-tól az Európai Unió állampolgárai – így a magyarok is – már csak érvényes elektronikus utazási engedéllyel (ETA) léphetnek be az Egyesült Királyság területére. Az engedély kényelmesen, mobilalkalmazáson keresztül vagy a brit kormány hivatalos honlapján igényelhető, díja 16 font (kb. 7600 forint), és két évig vagy az útlevél lejártáig érvényes. Maga a regisztráció pár percet vesz igénybe, de az útlevelünket érdemes egyből odakészíteni. Az engedélyt nagyjából 45 percen belül meg is kaptam, de érdemesebb az utazás előtt pár nappal elvégezni ezt a folyamatot.
Fontos tudni azt is, hogy az Egyesült Királyság szigorította az élelmiszerekre vonatkozó beviteli szabályokat: tilos személyes használatra szánt hús- és tejtermékeket – például szendvicseket, sajtokat, sonkát, szalámit – bevinni az EU-ból. Az intézkedés célja a brit állatállomány védelme a fertőző betegségektől, például a száj- és körömfájástól. A tilalom megszegése akár 5000 fontos (2,3 millió forintos) bírságot is vonhat maga után. Fontos komolyan venni a tilalmat, mivel az én esetemben kutyákkal viszgálták át mindenkinek a táskáját.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A mesterséges intelligencia „keresztapja” szerint az AI kiirthatja az emberiséget
Őrület: a Nap elsötétítésére indul 24 milliárd forintos kísérlet
Megcáfolták az Ősrobbanás elméletét, teljesen máshogy jöhetett létre a világ?
Ősi sötét praktikák: Görög átoktáblák Athén sírjai között
Hunyadi János zseniális harcmodora – Stratégia a túlerő ellen
Amit még a magyarok sem tudtak az 1848-as forradalomról