Akár már hétfőtől életbe léphet Ukrajnában egy fegyverszünet
Az Egyesült Államok és európai szövetségesei egy 30 napos tűzszüneti javaslatot dolgoznak ki az ukrajnai háború lezárására, amelyet ha Oroszország nem fogad el, további szankciókat helyeznek kilátásba. Az ukrán kormány kész elfogadni egy feltétel nélküli, legalább 30 napos tűzszünetet, amely hétfőtől lépne életbe, és amelyből kiindulhatnának a béketárgyalások.
Az elmúlt napokban Németország, Franciaország, Lengyelország és az Egyesült Királyság vezetői látogattak Kijevbe, hogy támogassák Ukrajna álláspontját és nyomást gyakoroljanak Moszkvára a tűzszünet elfogadására. A látogatás során közösen emlékeztek meg a második világháború befejezésének 80. évfordulójáról, megemlékezve az ukrán áldozatokról is.
Az APNews jelentése szerint az Egyesült Államok már korábban javasolt egy azonnali, ideiglenes 30 napos tűzszünetet, amelyet Ukrajna elfogadott, ám Oroszország eddig csak részleges, ünnepi időszakokra vonatkozó tűzszüneteket ajánlott fel, amelyeket Volodimir Zelenszkij ukrán elnök “színjátéknak” nevezett, mivel a harcok a frontvonalon tovább folytatódtak.

Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Donald Tusk lengyel kormányfő és Keir Starmer brit miniszterelnök a sajtótájékoztatójuk végén az ukrajnai háborúról tartott csúcsértekezleten Kijevben 2025. május 10-én. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Putyin elvileg támogatja a tűzszünetet, de számos feltételt szabott, amelyek megnehezítik a megállapodás létrejöttét. Kiemelte, hogy a tűzszünetnek a konfliktus fő okait is kezelnie kell, és kérdéseket vetett fel a tűzszünet betartásának ellenőrzésével kapcsolatban, valamint azt, hogy ki és hogyan fogja megítélni a megsértéseket egy több ezer kilométeres fronton. Putyin különösen a Kurszk régióban történt ukrán előrenyomulásra hivatkozott, amelyet Oroszország állítása szerint visszafoglalt, és ahol az ukrán erők “elszigeteltek” és két választásuk van, megadni magukat vagy meghalni.
Zelenszkij szerint Putyin manipulálja a helyzetet, és a feltételek száma arra utal, hogy valójában nem akar békét, miközben az ukrán elnök a szankciók további szigorítását szorgalmazza Oroszország ellen. Donald Trump sürgette a feltétel nélküli 30 napos tűzszünetet, és figyelmeztetett, hogy ha Oroszország nem tartja be, akkor Washington és partnerei további szankciókat vezetnek be. Trump azt is elmondta, hogy tárgyalásokat folytat Ukrajnával a hosszú távú biztonsági garanciákról, bár NATO-tagságot nem ígér, ami Oroszország egyik fő követelése volt.
Az Egyesült Államok a tűzszüneti javaslat elfogadása esetén újraindítaná az Ukrajnának nyújtott hírszerzési és katonai támogatást, amely havi mintegy 2 milliárd dollár értékű fegyvereket és műholdas felvételeket foglal magában, segítve Ukrajnát az orosz erők célpontjainak meghatározásában. Ez jelentős győzelem lenne Ukrajna számára, mivel a korábbi támogatást a Trump-adminisztráció ideiglenesen felfüggesztette.
Az európai és amerikai diplomáciai erőfeszítések jelenleg arra irányulnak, hogy a tűzszünetet mielőbb életbe léptessék, és megkezdjék a tartós béke megteremtését célzó tárgyalásokat. Azonban Oroszország eddig elutasította a 30 napos tűzszünetet, és csak egy háromnapos, május 8-10 közötti fegyverszünetet jelentett be, amely a második világháború befejezésének évfordulójához kapcsolódik.
Összességében a helyzet feszült: Ukrajna és szövetségesei a teljes, feltétel nélküli tűzszünetet szorgalmazzák, amely lehetőséget teremthet a béketárgyalásokra, míg Oroszország fenntartásokkal és további feltételekkel él, ami megnehezíti a konfliktus gyors lezárását. Az elkövetkező napokban várhatóan eldől, hogy Moszkva elfogadja-e a javaslatot, vagy újabb szankciók sújtják majd az orosz gazdaságot és politikai vezetést.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Sokkal jobban hasonlít a Mars a Földre, mint eddig gondoltuk
Idén is utazhatunk az Adria InterCityvel a horvát tengerpartra
Horvátország enyhített a határátkelők korlátozásain
Mit keresett két 18. századi dániai hajó Costa Rica partjainál?
Egyetlen fog változtathatja meg azt, amit a kereszténységről eddig gondoltunk
Mumbai magyar szemmel – utazási beszámoló Indiából