Általános vagy középiskolai tanulmányaiból a legtöbben emlékeznek még talán, hogy a középkori magyarországi építészetnek viszonylag kevés emléke maradt fenn hazánkban. Ezek közé tartozik a jáki és a lébényi templom, a monumentális, három hajós ócsai egykori premontrei székesegyház és a festői zsámbéki templom. Illetve utóbbinak már csak a romjai.
Újjáépül hazánk tatárjárás előtt épült temploma
No, gondoltak egyet az illetékesek és tervpályázatot hirdettek, miszerint újjá kell építeni a zsámbéki öregtemplomot. A gótikus stílusban átalakított egykori román kori templom valóban nem használhatú “üzemszerűen”, viszont az ide látogató turisták pontosan látják, hogy az egész épülettömeg, az oda beépített kövek, a habarcs, egyszóval minden a 13. századi, sőt a tatárjárás előtti építészetet, művészetet, az akkori tudást jelképezi.
Az MTI szerint most eredményesen zárult a Zsámbék Város önkormányzata által kiírt, a Zsámbéki Öregtemplom és környezetének megújítására irányuló tervpályázati eljárás: a győztes Közti Zrt. terve alapján újjáépülhet a zsámbéki premontrei templom, a középkori magyar templomépítészet egyik legikonikusabb és legszebb környezetben található szakrális épülete.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) közleménye szerint az Öregtemplom és a premontrei kolostor 1220 körül épült és a közép-európai klasszikus gótika egyik legszebb, legalább részben megmaradt emléke. Hozzátesszük, hogy eredetileg román stílusban épült, ám gótikus stílusban, a premontrei rend tiltakozása ellenére alakították át. Ám ettől még tény, hogy a kövek nagy része már a tatárjárás előtt a mostani helyén volt.
Reménykeltő tervek
A háromhajós bazilika az 1753-as földrengéskor súlyosan megrongálódott, folytatódik az MTI híre. Möller István, a magyar műemlékvédelem egyik legjelentősebb alakja 1889-ben hozzákezdett a restauráláshoz, jelentős munkát végzett, de tervei ellenére nem sikerült újjáépíteni a templomot. A csaknem 300 éves pusztulás és az elmúlt évtizedek eredménytelen beavatkozásai miatt összeomlás fenyegeti a pótolhatatlan műemléket.
A Zsámbéki Önkormányzat az ÉKM támogatásával kiírt nyílt tervpályázatra 17 pályamű érkezett. A Közti Zrt. győztes pályázata tégla kiegészítéssel rekonstruálja a templomot, konkrét megoldási javaslatot fogalmazott meg a tornyok fedésére, valamint megteremti a restaurátor és az építész együttműködését – olvasható a tájékoztatóban.
Mint írják, az ÉKM elkötelezett a műemlékvédelem megerősítése iránt, ezért önálló helyettes államtitkárságot kapott a terület és az idei év végén tovább erősödik személyi állományában, emellett a műemlék támogatásra és hasznosítására olyan koncepció készült el, amely hosszú távon is biztosítja az épületek fennmaradását. Ennek jegyében épül újjá a zsámbéki premontrei templom, így a korábban szintén eredeti formájában helyreállított Jákon, Lébényben és Ócsán található templomokhoz hasonlóan az érdeklődők képet kaphatnak a középkori magyarországi építészetről.
A zsámbéki templom szakrális jellege is helyreáll, a felújítás után a premontrei szerzetesek is visszatérnek a kolostorba – áll a közleményben.
Az elborzasztó példák itt kísértenek
Természetesen nem ördögtől való az ötlet, hogy az enyészettől úgy mentsünk meg épületeket, hogy modern technikával újjáépítjük őket, de világosan jelezzük mi az új és mi a régi, illetve ragaszkodunk a történelmi források alapján történő rekonstrukcióhoz.
A diósgyőri várban, Közép-Európa legnagyobb lovagtermével büszkélkedő, Anjou-kori erősségünkkel éppen az ellenkezője történt. Vélhetően turisztikai célzattal, történeti forrásokkal semmilyen módon nem alátámasztott módon újították, újítják fel, így véve el a kor megértésének, felfedezésének élményét a jövő generációitól. A nagyvázsonyi Kinizsi-vár botrányos felújításáról és panelvárrá alakításáról pedig EBBEN a cikkünkben írtunk, bőven adatolva.
E sorok magyarországi várak és egyéb épített műemlékek védelme mellett elkötelezett írója csak reméli, hogy Zsámbékon nem történik majd barbár pusztítás. A látványtervek biztatók. Talán ízlésesen elkülönülhet majd mi a modern toldás és az eredeti építmény. Mindeközben pedig úgy nézhet ki a zsámbéki templom, ahogy mondjuk a 14. században fogadta a híveket. Íme a látványtervek:
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja