Mekkorát profitáltak az ukrajnai háborúból az európai fegyvergyártók?
A világ 100 legnagyobb fegyvergyártó vállalata tavaly közel 600 milliárdos nyereséget könyvelhetett el, a gázai és ukrajnai háborúk és az általánosan feszült geopolitikai helyzet közepette.
A Stockholmi Nemzetközi Békeintézet (SIPRI) elemzéséből kiderül, hogy a fegyvereket és katonai szolgáltatásokat gyártó vállalatok világszerte 4,2%-kal növelték nyereségüket, és 2023-ban 598 milliárd eurós nyereséget értek el, jelentette az Euronews. Európában a tanulmány szerint a fegyvergyártó cégek profitja 0,2%-kal nőtt, ami viszonylag kisebb arányú növekedés, és nem tükrözi pontosan a megrendelések és a kereslet növekedését.
Nemcsak Európa és az USA nyerészkedik Putyin ukrajnai ámokfutásán
A top 100-as toplistán megőrizte helyét az Airbus, a Leonardo, a Thales, a Rolls Royce és a Rheinmetall is.
A leginkább repülőgépek gyártásáról ismert Airbus 2023-ban a teljes bevételének 18%-a származott fegyvergyártásból. A francia-német vállalat székhelye Franciaországban van, és fegyvereit pedig állítólag a jemeni konfliktushoz, valamint a Földközi-tengeri országokon keresztül Európába bejutni próbáló migránsok elleni megfigyelési projektekhez kötik.
A német fegyvergyártó cégek bevételei jelentősen nőttek, főként az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó keresletnek köszönhetően. A düsseldorfi székhelyű Rheinmetall 10%-kal növelte nyereségét a 155 mm-es lőszerek gyártásának és a Leopard harckocsik szállításainak köszönhetően. Lorenzo Scarazzato, a SIPRI kutatója szerint ezen cégek profitja valószínűleg nagyobb, mint amit az adatok mutatnak.
Svédországban, Ukrajnában, Lengyelországban, Norvégiában és Csehországban a kisebb vállalatok is hatalmas megrendeléseket kaptak, toborzási akciókat indítottak és jelentősen növelték nyereségüket. Ez a kereslet általános növekedésére utal, ami még nem tükröződik a nagyobb szereplők nyereségében.
Scarazzato szerint „az elkövetkező években látni fogjuk, hogy ez csak a kezdet, mert láttuk, hogy a kisebb szereplők hogyan vettek részt a bevételek növelésében, ebben a globális növekedésben. A legnagyobb szereplők azonban még nem tükrözik ezeket az igényeket. Amint ezek a nagyobb vállalatok, mind Európában, mind az Egyesült Államokban megteremtik ezeket az igényeket, jelentős fellendülést fogunk látni.”
A török vállalatok szintén nagymértékű növekedést tapasztaltak, ami egyrészt annak köszönhető, hogy önállósítanák magukat a fegyvergyártásban, de Ukrajnába is nagy mennyiségben exportáltak. A török tulajdonú Baykar vállalat fegyveres, pilóta nélküli repülőgépeket gyárt, amelyeket széles körben használnak Ukrajnában. Ezáltal 25%-kal növelte nyereségét, amely elérte az 1,8 milliárd euró.
Máshol a SIPRI elemzése azt mutatja, hogy valamennyi fegyvergyártó vállalat a nukleáris fegyverek modernizálására összpontosított, a nukleáris fejlesztés pedig a fegyvergyártó vállalatok számára lényeges szempont. Az Egyesült Királyságban az Atomic Weapons Establishment, amely nukleáris robbanófejeket tervez, gyárt és tart fenn, a 100 legnagyobb brit vállalat közül a legnagyobb százalékos nyereségnövekedést könyvelhette el, amely elérte a 2 milliárd eurót.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Összeszedtük, milyen áremelkedések sújtották a lakosságot az év elején
A rendőrség elengedte a gyilkost, de végül kiderült: tényleg a volt férje ölte meg a japán anyát Budapesten
Magyarország egyik legszebb kastélyát már virtuális sétával is körbejárhatjuk
Figyelem: a Föld felé száguld az aszteroida, egy egész várost elpusztíthat!
Magyar régészeti kutatásnak köszönhetően sokkal többet tudunk az avar korban élő emberekről
Régészet aranykora: ezek voltak Törökországban a legmegdöbbentőbb felfedezések 2024-ben