Így fog kinézni a Természettudományi Múzeum új épülete
Kihirdették, melyik terv szerint születik majd meg a Természettudományi Múzeum bővítése.
A Bjarke Ingels Group (BIG) és a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. közös pályázata nyerte el az első díjat a Magyar Természettudományi Múzeum Debrecenbe tervezett új épületére kiírt építészeti tervpályázaton – hangzott el pénteki díjátadón a debreceni Kölcsey Központban, amiről az MTI számolt be.
„Ez a díjkiosztó jóval több mint egy tervpályázat eredményhirdetése, ma egyszerre ünnepeljük az építészetet és a természetet, a két legfontosabb ügyet, amit igazából nem is lehetne szétválasztani” – mondta a díjátadón az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára.
Lánszki Regő szerint a projekt új lehetőségeket nyit nem csak a város, de az egész régió számára, a turizmusban éppúgy, mint az oktatásban, a kutatásban, hosszú távon pedig a demográfiai folyamatokban is.
A helyszínnel kapcsolatban megjegyezte, nem az a kérdés, miért Debrecenbe kerül a múzeum, hanem az, hogy miért csak most kerülhet oda. Az új épület bizonyítani fogja, hogy a hajdúsági vármegyeszékhelyen is lehet ikonikus épületeket alkotni, amely – kapcsolódva az állatkerttel – az egész Nagyerdőt új szintre emeli, komplex élményt nyújtva a látogatóknak – tette hozzá a politikus.

Bálnacsontváz a Természettudományi Múzeumban. Kép: Sir Morosus / Wikimedia Commons
Az új épület
Lánszki szerint a Bjarke Ingels Group (BIG) és a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. közös pályázatában megjelenő épület úgy „ikonikus”, hogy közben illeszkedik a környezetbe, identitást erősít, de önmagában is olyan alkotás, amelyhez kötődni lehet és amely lenyűgöz.
Papp László, Debrecen polgármestere (Fidesz- KDNP) a múzeum költözésére kitérve azt mondta, hogy szerinte Debrecen alkalmas és méltó egy ilyen nemzeti és egyben nemzetközi jelentőségű fejlesztés megvalósítására.
A csaknem 23 ezer négyzetméteres új épület tervpályázatának díjátadóján Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója a múzeum történetét idézte fel. Kiemelte, hogy Debrecen azért jó helyszínválasztás az önálló épületnek, mert az egyetemen zajló kutatások, az itt tanuló hallgatók a legfontosabbak a gyűjtemény számára.
A győztes pályázók nevében Hanna Johansson, a BIG munkatársa kiemelte, hogy tervükkel egy olyan épületre tettek javaslatot, amely nemcsak otthonául szolgál majd a múzeumnak, hanem integrálódik a debreceni Nagyerdőbe, és a helyi lakosok számára új térként is szolgál.
Pályázatok a Természettudományi Múzeumra
Martha Thorne, a tervpályázatot elbíráló zsűri tagja, az építészeti Nobel-díjként is emlegetett Pritzker Architecture Prize volt ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy az anonim pályázatra 14 pályamű érkezett, a zsűri célja az volt, hogy ne egy-egy zsűritag személyes ízlése érvényesüljön, hanem azt a javaslatot válasszák ki, amely az összes szempontnak megfelel.
A tavaly szeptemberben a Debreceni Infrastruktúrafejlesztő Kft. által kiírt tervpályázaton a zsűri két pályázatot talált megvételre érdemesnek 5-5 ezer euró értékben. Az első helyen végzett a Bjarke Ingels Group (BIG) és a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. közös pályázatát 60 ezer, a második helyezettét 40 ezer, a harmadik helyezettét 10 ezer euróval díjazták. A helyezett pályázatok a Magyar Természettudományi Múzeum Tervpályázat honlapján megtekinthetők.
Kun Ferenc, a Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy hamarosan meghirdetik azt a közbeszerzési eljárást, amelynek keretében az első díjat kapott pályamű alkotói kapnak lehetőséget ajánlattételre. Eredményes eljárást követően pedig kezdetét veheti az a munka, amely az elméletet valósággá formálja – tette hozzá. A megmérettetésre 5 hazai és 5 külföldi meghívott építésziroda mellett négy iroda pályázhatott.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?
Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál