10 gusztustalan dolog, amelyekből régen parfüm készült
Kinek ne tetszene egy kellemes illatú parfüm? Manapság a parfümök mindannyiunk számára elérhető árucikkek, amelyek mindenféle illatban kaphatók. Emellett elkápráztatják az érzékeket és kellemesebbé teszik az embert. De a régmúltban ez nem volt mindig így.
1. A cibet, egy macskaféle mirigyeinek váladéka
A cibetmacska egy kis éjszakai emlős, amely Afrikában és Ázsia egyes részein őshonos. Első pillantásra egy közönséges emlősnek tűnik, és senki sem sejti kissé furcsa történetét. A cibetmacskát ugyanis sokáig a cibet elsődleges forrásaként használták, amely az általuk termelt mirigyváladék, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
A cibet puha, majdnem folyékony, és nyers formájában visszataszító. Azonban a pézsma egyik fajtája, ami a korai parfümök gyakori összetevőjévé tette. Vízzel hígítva a cibet kellemes és édes illatú. Az ókorban a cibetpézsma gyakori kereskedelmi alapanyag volt Afrikában, meglepően borsos árcédulával. Az összetevőt ma is használják a parfümkészítésben, és kilogrammonként akár hat jegyű összeget is elkérnek érte.
2. Az ámbra, amit bálnák emésztőszerveiből nyernek ki
A 17. és 18. század nagy részében a bálnavadászat a világ egyik legmeghatározóbb iparágának számított. A bálnavadászat volt a bálnaolaj, a bálnahús, a bálnacsont és sok más fontos alapanyag kizásólagos forrása. És ez volt a forrása az ámbrának is, egy szilárd, viaszos anyagnak, amely az ámbráscet emésztőrendszerében keletkezik.
Meglepő módon az ámbrát évszázadokig használták a parfümkészítésben. A nyers borostyánnak azonban visszataszító aromája van. Az ámbráscetek bélrendszerében található epevezeték váladékából képződik, és úgy tartják, hogy segít a bálnáknak kiválasztani a megevett kemény anyagokat. Bár elsőre undorítónak tűnik, érlelve és megkeményedve az ámbra édes és földes illatú, ami a korai parfümök népszerű összetevőjévé tette. Emiatt meglehetősen drága is, 2021-ben találtak egy 127 kg súlyú ámbrát, amelynek becsült értéke 512 millió forint volt.
3. A hódok valagának közeléből fejt illatok
A hódoknak alapból nem sok közük lenne a parfümökhöz. Régen azonban a hódok fontos forrásai voltak egy értékes összetevőnek. A castoreum néven ismert váladék az ivarérett hódok különleges mirigyeiben keletkezik. Ezt vizelettel együtt használják területük megjelölésére.
Amikor megszerzik, erőteljes szaga van, és általában két évig hagyják állni, hogy megpuhuljon. Valójában a castoreumot a nagy parfümkészítők, mint a Chanel, Givenchy, Guerlain, Lancôme és mások is gyakran használták, jellemzően olyan parfümökben, amelyeknek “bőrös” jegyei voltak. Ki tudja, talán mind próbáltunk már olyan illatot, amelyben hódfenékkrém volt.
4. 50 ezer évig elálló kaki, egyenesen a parfümödbe
Ezek után már az sem meglepő, ha azt mondjuk, hogy régen az állatürülék is fontos összetevő volt. A szirtiborz egy Afrikában és a Közel-Keleten őshonos kis szárazföldi emlős, amelynek végterméke számos parfüm alapvető alkotóeleme volt. Ami érdekes, hogy a szirtiborzok minden alkalommal pontosan ugyanoda ürítenek, több generáción keresztül. Ennek eredményei a félig megkeményedett “csokigolyók” nagy halmazai, amelyek több mint 50 000 évig is megmaradhatnak.
És ahogy megkeményedik, az ürülék teljesen egyedi illatot kap, amely dohányra, agarfára és castoreumra hajaz. Ráadásul csak úgy ott hever a földön, arra várva, hogy egyszer parfüm lehessen belőlük. Az állatokat emellett nem zavarják és semmilyen módon nem bántják gyűjtés közben. És nem ez az egyetlen előnye a szirtiborzok “hagyományának”. Mivel ezek a gödrök akár több évezredesek is lehetnek, a tudósok tanulmányozhatják őket, hogy megértsék az összes korábbi éghajlati változást és a növényzet változását is.
5. Még az emberi izzadság is üdítő lehet
Furcsán hangzik, de lehetséges parfümöt előállítani emberi izzadságból. A parfümkészítők már évszázadok óta kísérleteznek az emberi izzadsággal, és az eredmények gyakran meglepőek voltak. Speciális kémiai eljárásokkal és eljárásokkal az emberi izzadtságot viszonylag könnyen össze lehet gyűjteni, és illatanyagok készítéséhez felhasználni. Különböző aromákkal kombinálva az izzadság illata nem ismerhető fel, de tulajdonságai így is megmaradnak.
Egy ilyen parfüm vonzerejének titka a feromonokban rejlik. Az emberiség hajnalától kezdve az emberek vonzódnak a testszagokhoz, különösen az izzadsághoz. Ugyanis sokat elárulhat egy lehetséges társról annak illata. A parfümkészítők régóta tudják ezt a titkot, és a lehető legszexibbé akarták tenni az illataikat. Mindezt izzadság hozzáadásával. Az Etat Libre d’Orange egy francia parfüm, amely emberi izzadságot tartalmaz, és célja, hogy felkeltse az emberek legmélyebb ösztöneit.
6. Állatzsír, az egyik legjelentősebb ősi összetevő
Az állati zsiradék számtalan felhasználási lehetőséggel rendelkezik. Használják a konyhában, kenőanyagként és még sok minden másra. Azonban egykor a parfümkészítésben is felbecsülhetetlen értéket képviselt. Sok parfümkészítő titkos eszköze volt, és segített nekik megragadni a körülöttük lévő legkülönlegesebb illatokat.
Azzal, hogy egy vékony állati zsírréteget készítettek, és rátették a ritka illatos virágokat, a parfümkészítők meg tudták ragadni ezeket a ritka illatokat, ahogy a virágok feloldódtak a zsírban. Ezután egy kémiai eljárás során alkohol hozzáadásával már csak ezek a kiváló illatanyagok maradtak felhasználásra. Évszázadokon át ez volt az új és izgalmas parfümök létrehozásának szokásos eljárása, amelyet enfleurage-nak neveztek. Meglepő, hogy ilyen illatokat állati zsír felhasználásával értek el.
7. Rohadt káposzta? Jöhet!
A merkaptánok a vegyi anyagok egy csoportja, amelyek egyszerűen borzalmasan bűzlenek. Erősen kénes szaguk van, a rothadó káposztához hasonlítanak, de még annál is rosszabb. Az emberi gázokban is megtalálhatóak. Ennek ellenére értékes parfüm-összetevő, és már régóta az. Ennek oka, hogy a merkaptánok több fajtája finom illatbeli különbségekkel rendelkezik, és egyes elemeik gazdag és egzotikus parfümökben lehetnek értékesek. Kémiai eljárásokkal a visszataszító kénes szagot csökkentik, míg az egyedi tulajdonságaik megmaradnak. Ezek lehetnek kávé, bőr vagy rózsa illat.
8. Az egyik legősibb összetevő, a szarvaspézsma
Az egyik ikonikus ősi parfüm-összetevő a szarvaspézsma, amit a Kelet-Ázsiában általánosan elterjedt pézsma szarvasokon található különleges mirigyekből nyerik. Ezek a különleges mirigyek hihetetlenül tartós szagú anyagot termelnek, amely olyan erős, hogy sokak számára visszataszító lehet. Azonban rendelkezik azokkal a tulajdonságokkal is, amelyek fontosak a parfümökben, és fixálószerként is használható, ami azok tartósságát adja. Már az ókorban is értékes alapanyag volt, és Ázsia összes kereskedelmi útvonalán jelen volt. Onnan terjedt el Konstantinápolyba, az akkori világ központjába, ahol széles körben használták a legfinomabb parfümök készítéséhez. Sajnos a pézsma megszerzéséhez az emberek megölik a szarvasokat. Ezen kegyetlen gyakorlat miatt a legtöbb pézsmaszarvas faj veszélyeztetetté vált, és ritkán látni őket.
9. Virágillat, egyenesen a kecskék lábairól
Nem volt mindig könnyű megszerezni azokat a ritka illatos virágokat, amelyeket a parfümkészítéshez használhattak. Néha különleges segítségre van szükség. A labdanum egy ragacsos szürkésbarna gyanta, amelyet a Cistus bokrokról lehet gyűjteni, de ez nehéz feladat lehet. A gyanta gazdag és összetett illatú, borostyán, édesség, és gyümölcsös elemekkel.
Mint ilyet, már nagyon régi idők óta használják parfümökben. De a megszerzéséhez az ősi népek az e Cistus bokrokon legelésző kecskék és juhok szakállát és combját fésülték át. A gyanta ott gyűlt össze, és speciális fésűket használtak a kinyerésére. Emiatt a Labdanum fő “termelői” az ősi pásztorok voltak, akik a tengerparti kereskedőknek adták el. Ennek az összetevőnek egy másik előnye, hogy hasonlít a bálnák által kiválasztott ámbrához. Mivel az ámbrát sok országban betiltották, a labdanum lett a legjobb megoldás.
10. Szkatol jön a székletből
Ironikus, de a természet legbüdösebb vegyületei a legillatosabb parfümök fő alkotóelemei. A szkatol például pont ilyen. Ez a szerves vegyület a madarak és emlősök ürülékének kulcsfontosságú része, és emiatt is olyan büdös. Akkor hogyan lehet része a parfümöknek? A vegyület hígítva és alacsony koncentrációban virágillatot kap, amely számos virágban és illóolajban is megtalálható. Emiatt szívesen használják illatanyagként és fixálószerként számos parfümben. Meglehetősen furcsa a visszataszító székletszagtól a vonzó és virágos parfümig!
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon