Az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt a Föld körül keringő műholdak száma, főként a magáncégek által indított úgynevezett „megacsillagképek” (megaconstellation) miatt. Bár ezek az eszközök számos hasznos szolgáltatást nyújtanak, a tudósok egyre komolyabban aggódnak a jövőbeli következmények miatt. Vajon meddig mehet ez így tovább? És tényleg szükségünk van százezer műholdra?
2025 májusáig körülbelül 11 700 aktív műhold kering a Föld körül. Ezek között találhatók katonai eszközök, tudományos szondák, de a legtöbb a kereskedelmi szolgáltatásokhoz kötődik. A legnagyobb szereplő a SpaceX, amelynek Starlink hálózata már több mint 7 500 műholdat üzemeltet – ez az összes aktív műhold több mint 60 százaléka — írja a Live Science.
Egyre több cég versenyez az űrért
A Starlink mellett olyan projektek is indulóban vannak, mint az Amazon „Project Kuiper” hálózata vagy Kína „Thousand Sails” rendszere. Az újrahasznosítható rakéták – például a Falcon 9 – olcsóbbá és gyakoribbá tették az indításokat. Vannak olyan ötletek is, amelyek akár több száz műholdat juttatnának fel egyszerre egy hatalmas centrifugális ágyúval.
Mi a maximum? Hol a határ?
Becslések szerint az alacsony Föld körüli pálya (LEO) – amely 2000 km magasságig terjed – legfeljebb körülbelül 100 000 aktív műhold befogadására alkalmas. Ennél több eszköz már túl nagy kockázatot jelentene az ütközések szempontjából. A tudósok szerint ha elérjük ezt a kapacitást, új műholdakat csak akkor lehet majd indítani, ha régiek helyére kerülnek.
A túl sok műhold súlyos problémákat okozhat
A fő veszély a megcsillagképek által termelt űrszemét. A régi, működésképtelen műholdak és rakétahulladékok ütközések során további törmeléket hozhatnak létre. Ez az úgynevezett „Kessler-szindróma”, amikor a törmelékek láncreakcióként újabb ütközéseket váltanak ki, végül teljesen használhatatlanná téve a Föld körüli pályákat.
A csillagászat is veszélyben van
Az optikai távcsöveket zavarja a műholdakról visszaverődő fény, a rádiócsillagászatot pedig a kommunikációs műholdakból származó elektromágneses szivárgás teszi használhatatlanná. A kutatók attól tartanak, hogy bizonyos típusú megfigyelések lehetetlenné válhatnak, ha a műholdak száma tovább nő.
Környezeti hatások: nem csak az űrben okoznak gondot
A műholdak újabb problémát jelentenek a Föld légkörére nézve is. A rakétaindítások során keletkező üvegházhatású gázok, valamint a visszahulló műholdak által okozott fémes szennyezés hosszú távon ismeretlen változásokat idézhetnek elő a felső légkörben.
Tényleg ennyire van szükségünk?
Sokan megkérdőjelezik, hogy valóban szükség van-e több tízezer műholdra, vagy csak üzleti érdekek hajtják ezt a versenyt. Egyes szakértők szerint a távoli közösségek internethez kapcsolása nem oldja meg az alapvető társadalmi egyenlőtlenségeket. Ráadásul számos műhold egyszerű marketingeszköz – például szelfik készítésére.
Megoldás: kevesebb, de hatékonyabb együttműködés
A szakemberek egyetértenek abban, hogy teljes tilalom nem lenne életszerű, de a tempó lassítása, nemzetközi szabályok kialakítása és a cégek közötti együttműködés nagyban csökkentené a kockázatokat. Ahogy Benjamin Winkel, a Max Planck Rádiócsillagászati Intézet kutatója fogalmazott: „Jobb lenne együttműködni, hogy kevesebb műholdra legyen szükség. Csakhogy a jelenlegi világhelyzetben ez aligha valószínű.”
A jövő tehát az egyensúly megtalálásán múlik: miként hasznosíthatjuk az űr adta lehetőségeket úgy, hogy közben ne tegyük tönkre a bolygónkat – és magát az űrt is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Milyen volt az egyesült Budapest közlekedése?
1000 avar sírt is találhattak Tatabánya határában
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy idén márciusig nem az angol volt az USA hivatalos nyelve?
Magyarország a világ 10 legbiztonságosabb úti célja között 2025-ben
Ez található meg a százévesek vérében, ami a többi emberében nem
Így spórolhatsz a Balatonnál anélkül, hogy megvonnád magadtól az élményeket
Parajd tragédiája miatt súlyos környezeti katasztrófa fenyegeti Magyarországot is
A Naprendszer peremén bukkant kozmikus tűzfalra a NASA