Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Kína titkos, 9 milliárd dolláros hadihajóját a Csendes-óceánon műholdakkal is megfigyelték. A CNS Liaoningot, amely az ország első üzemképes repülőgép-hordozója, a NASA Landsat 8 műholdja rögzítette a Bohai-tengeren gyakorlat közben.
A műholdfelvételeken a hadihajó más repülőgép-hordozók között dokkolva látható egy hajógyárban, míg egy külön képen látható, ahogy a nyílt víz felé veszi az irányt. Az amerikai haditengerészet tisztviselői figyelemmel kísérték a hadihajót, és megállapították, hogy a fedélzete körülbelül 200 méter hosszú és 40 méter széles, tehát kisebb, mint más kínai hordozóké.
Nem sokkal a képek elkészülte előtt Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának, hogy amerikai rakétákkal csapást mérjen Kína szövetségesére, Oroszországra, ami miatt a Nyugat attól tart, hogy egy világméretű fegyveres konfliktus van kilátásban. Kína a nyugati szankciókat követően Moszkva legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált, és most hatalmas árengedményeket élvez az energiaexportból, miközben alapvető technológiát és fogyasztási cikkeket szállít. Szeptemberben pedig olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint a két ország fokozza a közös hadgyakorlatokat, írja a Daily Mail.
A kínai hadseregé a világ legnagyobb haditengerészete több mint 370 hadihajóval és tengeralattjáróval, és azon dolgozik, hogy gyorsan növelje flottáját, miközben lépést tart az amerikai hordozórakéta-technológiával. A CNS Liaoning tavaly Japán közelében működött, irányított rakétás cirkálókkal és egy irányított rakétás rombolóval pántlikázva, amikor mintegy 20 vadászgépek indításával és visszaszerzésével végzett repülési műveleteket. A jelentések szerint a hordozóról mintegy 40 helikopter fel- és leszállást hajtottak végre.
Liaoning CVBG, allegedly filmed from stalking USN Warship
(via weibo @洋务先驱张之洞) pic.twitter.com/pdsEr5VM7Z— 蜜柑🍊 (@KushigumoAkane) April 17, 2021
Szeptember 20. és október 1. között a CNS Liaoning repülőműveleteket hajtott végre hordozóról indított vadászgépekkel és helikopterekkel a Fülöp-szigetektől keletre és Guamtól nyugatra fekvő vizeken. A Népi Felszabadító Hadsereg Haditengerészete a múlt héten bevetette a CNS Shandong repülőgép-hordozóját is, amely az amerikai haditengerészeti intézet szerint a Dél-kínai-tengerre hajózott a Mijako szigettől mintegy 640 kilométerre délre.
Az Egyesült Államok saját hadihajóflottáját telepítette a Fülöp-szigetek északnyugati partjaihoz, hogy megfigyelje Kína folyamatban lévő hadműveleteit, és arról számolt be, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg Japán megtámadására készülhet. A Kína és Japán közötti feszültségek tovább nőttek az Egyesült Államokkal való szoros kapcsolat miatt. Emellett pedig a kínai kormány Tajvant saját területeként tartja számon, bár az ország nem mondta ki nyíltan, hogy Japán lerohanását tervezi.
A hónap elején a japán külügyminisztérium tisztviselői hálájukat fejezték ki, hogy az USA hajókat telepít a térségbe, mivel a kínai hadihajókról szóló hírek megszaporodtak. A sajtóközlemény szerint „mivel a térség biztonsági környezete egyre súlyosabbá válik, az amerikai haditengerészet erőteljes jelenlétének fenntartása a USS George Washington és egy repülőszázad előretolt telepítésén keresztül alapvető fontosságú Japán biztonsága, valamint a regionális béke és stabilitás fenntartása szempontjából”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?