Hol itt a válság – szárnyal a klasszikus szuperautók piaca
1977-ben egy Ferrari-tulajdonos eladta 1962-es 250 GTO-ját, mert a felesége arra panaszkodott, hogy túl hangos a kocsi – meséli Andrea Modena, a Ferrari klasszikus autókkal foglalkozó részlegének vezetője.
Az asszony ultimátumot adott a férjének: vagy ő, vagy az autó.
“Nem vagyok benne biztos, hogy manapság a feleség győzött volna” – jegyezte meg viccesen Modena.
Főleg, ha megérte 2018-at: ugyanis ebben az évben egy ugyanilyen modell lett a valaha eladott legdrágább autó – 48 millió dollárért kelt el egy árverésen. És tavaly ezt a rekordot is túlszárnyalták, mégpedig jócskán: egy 1955-ös Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupéért 149 millió dollárt szurkolt le egy vélhetően multimilliárdos vásárló.
És messze nem ez volt mostanában az egyetlen klasszikus autó, ami horroráron cserélt gazdát: egyre inkább terjed az ebbe az alternatív vagyontárgyba történő befektetési hullám.
A Knight Frank 2023-as vagyonjelentése szerint a veterán autók értéke az elmúlt évtizedben 185 százalékkal emelkedett, megelőzve az olyan luxus versenytársakat, mint a bor, az órák és a művészeti alkotások, és a ritka whiskyk után a második helyen áll.
A piac a gyűjtők viszonylag szűk közösségén túl már a befektetőkre is kiterjedt, akiket főként a magas hozamlehetőségek vonzanak.
“Hosszú ideje figyeljük a piacot” – mondta Giorgio Medda, az olasz Azimut vezérigazgatója és globális vagyonkezelési vezetője.
“Az elmúlt 30 év eredményei azt mutatják, hogy a klasszikus autók olyan pénzügyi eszközkategóriává váltak, amelyet ügyfeleinknek a portfóliójukban szeretnénk tartani.”
A vagyonkezelő idén elindítja a világ első “örökzöld” alapjaként jellemzett befektetési csomagját, amely vintage járművekre specializálódott, és amibe – mint azt Medda mondta – kizárólag a darabonként 1 millió eurónál nagyobb értékű autók fognak bekerülni.
A Rossocorsa Ferrari és Maserati kereskedelmi vezetője, Alberto Schon tanácsadása fémjelezte alapba olyan járműveket fognak beválogatni, amelyeknek „egyedi történelmük van”.
Egy másik vagyonkezelő, a svájci Hetica Capital 2021-ben indított egy 50 millió eurós, “zárt végű”, 7 éves alapot, amelyről akkor szintén azt mondta, hogy az első a maga nemében.
A Hetica alap, amely hét év után 9-15 százalékos hozamot céloz meg, eddig egy tucat autót vásárolt, az ötödik évre pedig 30-35 kocsiig akar eljutni, az utolsó két évben pedig már csak a járművek eladását és a befektetők kifizetését intézik.
“A múltban több mint 100 kísérletet láttunk hasonló alapok létrehozására. Eddig senkinek sem sikerült egyszerre diverzifikált befektetői bázist és diverzifikált autóportfóliót létrehozni” – mondta Dietrich Hatlapa, a Knight Frank által használt ágazati adatokat szolgáltató HAGI klasszikus autókat kutató cég alapítója.
A Luxemburgban bejegyzett Azimut és a Hetica alapoknak egyaránt 125.000 eurós minimális belépési sávval kell rendelkezniük.
“Rengeteg hívást kapunk olyan emberektől, akik 1000-2000 eurót szeretnének befektetni, és vissza kell utasítanunk őket” – mondta Walter Panzeri, aki a Hetica Klassik alapját vezeti.
A törekvéseknek a gyárak is örülnek, ugyanis az autóportfóliókat kezelő befektetési alapok felpörgethetik az autókészítő vállalatok klasszikus autóipari részlegeit, amelyek nem csak javításokat és alkatrészeket biztosítanak, hanem a kiállításokon és versenyeken való részvételhez igazolják a járművek eredetiségét is.
Peter Becker, a Mercedes-Benz Classic munkatársa szerint önmagában a tanúsítási folyamat körülbelül 20.000 euróba kerülhet, ugyanis csak az autógyártó szakértői, akik hozzáférnek az archívumhoz, erősíthetik meg egy klasszikus modell eredetiségét.
Ennek ellenére a klasszikus autók piaca bővül, ahogy a gazdagok száma is emelkedik: a Knight Frank szerint a veterán autók értéke 25 százalékkal nőtt 2022-ben, ami az elmúlt kilenc év legerősebb teljesítménye, és a második a művészeti tárgyak 29 százalékos növekedése után.
A klasszikus járműbiztosító, a Hagerty becslése szerint évente körülbelül 80 milliárd dollár értékű gyűjtői kategóriájú jármű adásvétele történik világszerte, beleértve az aukciókat és a magáneladásokat is.
Jelenleg Észak-Amerika az árverések legnagyobb piaca, és folyamatosan nő: a Hagerty 2022-ben 3,4 milliárd dolláros árverési eladást könyvelhetett el, szemben a 2007-es 774 millió dollárral. Zimmermann szerint azonban az elmúlt években egyre több vevő jelent meg a Közel-Keleten, Indiában és Kínában is.
Egyes piaci szereplők szerint a belsőégésű motorral szerelt autók fokozatos eltűnése csak fokozza az érdeklődést a benzinkorszak emlékei iránt.
“Az elektromotorok miatt a klasszikus autók még inkább fel fognak értékelődni” – mondta Cristiano Bolzoni, a Maserati Classiche veteránautó-egységének vezetője.
„Idővel kultusztárgyakká válnak.”
Mindazonáltal még mindig a Ferrarik a legértékesebb veterán autók Adolfo Orsi, a Classic Car Auction Yearbook alapítója szerint, amely 1990 óta követi nyomon az árverések eladási adatait, és úgy jellemezte őket, mint “abszolút legjobbjai ennek a szektornak”.
Ezt a számok is bizonyítják: az antik Ferrarik átlagos értéke 589.000 dollár volt a 2021-2022-es szezonban, ezt követik a Mercedes-Benz autók 378.000 dollárral, és a Porschék 348.000 dollárral.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső