Mi lesz Magyarországgal az USA, Kína és Oroszország alkotta Bermuda-háromszögben?
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a hírek szerint Marco Rubio floridai szenátort fontolgatja külügyminiszteri posztra, és ezzel Rubio lenne az első latinó ebben a jelentős pozícióban, aki Magyarországra is nagy hatással lehet.
Ha Rubio Trump januári beiktatása után elfogadja a megbízást, akkor létfontosságú feladata lenne, új nézőpontot hozhatna az amerikai külpolitikába, és megszabhatja az amerikai diplomácia új irányvonalát.
Rubio és Trump tervei nagyban különböztek
Trump eredeti tervei között szerepelt Oroszország és Ukrajna “24 órán belüli” kibékítése, illetve mindent a Kínával szembeni határozott fellépésnek alárendelni, továbbá minden támogatást megadni Izraelnek.
Rubio egész pályafutása során határozott, olykor kompromisszumkész álláspontot képviselt Amerika legfőbb ellenfeleivel, különösen Kínával, Iránnal és Kubával szemben. Azonban Rubio az USA ellenfeleinél talán csak egy esetleges háborúba sodródástól tart jobban, így nem lesz egyszerű feladata a három frontos diplomáciában.
Idővel azonban megtalálta a közös hangot Trumppal, finomítva politikai nézeteit, hogy jobban igazodjon a megválasztott elnök külpolitikai programjához. A 24.hu szerint Trump még meggondolhatja magát, mivel már a múltban is gyakran váltott irányt, ami a hivatali stílusára jellemző.
Magyarország vajon nyert Trumppal? És ha igen, mekkorát?
Az amerikai választások előtt úgy tűnt, hogy Orbán Viktor és Donald Trump jó viszonyt ápolnak, Trump gyakran hivatkozott a magyar miniszterelnökre beszédeiben.
Ha azonban Rubio lép a külügyminiszteri székbe, felmerül egy kulcskérdés: hogyan fogja Rubio Magyarországgal kapcsolatos álláspontja alakítani az amerikai-magyar kapcsolatokat a Trump-kormányzat alatt?
Rubio diplomáciai aggályai túlmutatnak a hagyományos geopolitikán, és az Egyesült Államok szövetségesei körében a demokrácia kérdéseire is kiterjednek.
A Trumpnak címzett levelében Rubio és még néhány másik szenátor kiemelte Magyarország visszalépését a demokratikus értékek terén, és arra sürgette az elnököt, hogy tárgyaljon ezekről a kérdésekről Orbán Viktor miniszterelnökkel.
A levél szerint Magyarországon jelentős demokratikus hanyatlás tapasztalható, a jelentések a sajtószabadság korlátozására, az igazságszolgáltatás függetlenségének gyengülésére és a választási rendszer kompromittálódására utalnak.
Az, hogy a Freedom House Magyarországot csak „részben szabadnak” minősítette, első ízben fordul elő uniós tagállam esetében.
Az amerikai szenátorok, köztük Rubio is, különösen óvatosak Magyarország Oroszországgal való szoros kapcsolata miatt. NATO-tagsága ellenére Magyarország továbbra is nagymértékben függ az orosz energiától, és az aranyvízum programja potenciális útvonalként szolgálhat az amerikai szankciók megkerülésére.
Rubiónak azonban aggályai vannak
Továbbá, az orosz Nemzetközi Beruházási Bank közelmúltbeli Budapestre költözése aggodalomra ad okot Oroszország növekvő befolyása miatt Magyarországon, és ezen keresztül Közép-Európában.
Ha Rubio vállalja a szerepet, az egyik legfontosabb kihívása az Ukrajnában zajló konfliktus kezelése lesz. Bár Rubio támogatja Ukrajna szuverenitását, az oroszok által megszállt területek visszaszerzésére irányuló katonai megoldás helyett inkább tárgyalásos rendezést sürgetett.
Rubiót a segélyekkel kapcsolatos álláspontja is megkülönbözteti sok kollégájától: áprilisban élesen ellenezte az Ukrajnának szánt 95 milliárd dolláros segélycsomagot, kiemelve az amerikai szerepvállalás fokozásával kapcsolatos óvatos hozzáállását.
Amerika diplomáciai szerepvállalását Európában régóta a demokratikus elvek előmozdítása vezérli, ezért Rubio és szenátusi kollégái sürgetik Trumpot, hogy a demokratikus értékek maradjanak az amerikai-magyar kapcsolatok középpontjában.
Hangsúlyozzák, hogy az amerikai külpolitika Európában nemcsak a biztonsági együttműködésben, hanem a demokratikus szabadságjogok iránti közös elkötelezettségben is gyökerezik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat