Előfordult már veled, hogy egy trükkös matematikai kérdést rossz okokból sikerült jól megoldanod? Pontosan ez történt több mint egy évszázaddal ezelőtt a kvantumfizika történetének egyik legmeghatározóbb kísérletében. Két német tudós, Otto Stern és Walther Gerlach olyan kísérletet hajtott végre, amely igazolta a kvantummechanikát, noha az eredményeik jelentőségét teljesen félreértették. Ez a Stern-Gerlach-kísérlet izgalmas története, a tudományos leleményesség, a takarékos improvizáció és a szerencsés felfedezés keveréke.
Történetünk az 1910-es évek végén kezdődik Otto Sternnel, Albert Einstein egykori posztdoktori kutatójával. Stern mélységesen szkeptikus volt a kialakulóban lévő kvantumelmélettel szemben, amely elméletnek egykori mentora segített úttörő szerepet vállalni. A kvantumelmélet akkoriban egy laza ötletgyűjtemény volt, amely egy sor kísérleti furcsaságot magyarázott, de ellentmondott a hagyományos intuíciónak — számolt be róla a SciShow.
A kvantumelmélet egyik alapgondolata, hogy bizonyos fizikai tulajdonságok csak diszkrét értékeket, úgynevezett kvantumokat vehetnek fel. A fény például fotonoknak nevezett részecskékből áll, és energiájuk kvantált. Ez a kvantálás az elmélet alapja, de sokaknak, köztük Sternnek is, nehéz volt elfogadni.
Stern szkepticizmusa különösen a szögimpulzus kvantumos fogalmára irányult. A szögimpulzus a tárgyak forgásának mértékegysége, mint például a Nap körül keringő Földé. Niels Bohr 1913-ban olyan atommodellt javasolt, amelyben az elektronok kvantált szögimpulzussal keringenek az atommag körül, hasonlóan a bolygókhoz a Naprendszerben. Stern nekilátott, hogy ezt egy olyan kísérlettel tesztelje, amely bizonyítani vagy cáfolni tudja Bohr kvantummodelljét.
A színpadra állítás
Bohr modelljének tesztelésére Stern ezüstatomokkal tervezett kísérletet. Azért választották az ezüstöt, mert az jól látszik a fotólemezeken, és a legkülső elektronja magányos képviselőként viselkedik a külső mágneses térben. Stern együttműködött Walther Gerlach kísérleti fizikussal, hogy ezt az ötletet megvalósítsa.
Kísérletük során ezüstatomokból álló sugarat lőttek át mágneses mezőn és egy fényképészeti lemezre. A klasszikus elmélet szerint az atomok véletlenszerűen terelődtek volna el, és egy összefüggő csíkot képeztek volna a detektoron. Bohr modellje azonban azt jósolta, hogy az atomok két különálló foltban térülnek el, amelyek különálló szögnyomatékot mutatnak.
A véletlen felfedezés
Az első világháború utáni Németország gazdasági nehézségei ellenére Sternnek és Gerlachnak sikerült finanszírozást szereznie, sőt Einstein és Henry Goldman a Goldman-Sachs cégtől is kapott hozzájárulást. Aprólékos beállítás és kalibrálás után Gerlach végül 1922. február 7-én megfigyelte a megjósolt két különálló foltot, ami megerősítette Bohr modelljét – legalábbis így gondolták.
Az eredmények látszólag igazolni látszottak a kvantummechanikát, de néhány éven belül a fizikusok rájöttek, hogy az ezüst legkülső elektronjának nincs keringési szögimpulzusa. Stern és Gerlach ehelyett véletlenül felfedezte az elektron spinjét, a Bohr által meg nem jósolt belső szögimpulzus egy fajtáját.
A spin bonyolultsága
Az 1920-as évek végén olyan fizikusok, mint Wolfgang Pauli és Paul Dirac, bevezették a spin fogalmát. A spin az elektronok saját tulajdonsága, amely hasonló, de különbözik a keringési nyomatéktól. Dirac egyenletei megjósolták, hogy az elektronok spinje a Stern-Gerlach-kísérletben egy h-barnak (Planck-állandó osztva 2π-vel) megfelelő mértékben eltéríti őket.
Stern és Gerlach kísérletének egyetlen foltot kellett volna mutatnia, ha csak a keringési szögimpulzus játszott volna szerepet. Ehelyett a két folt megfigyelése a spin jelenlétére utalt. Eredményeik, bár kezdetben félreértelmezték őket, a kvantummechanika döntő megerősítését jelentették.
Egy különös anekdota
A történethez még egy csavart ad, hogy a legenda szerint Gerlach olcsó szivarfüstje döntő szerepet játszott a kísérletben. A füst reakcióba lépett a fotólemezen lévő ezüstatomokkal, és látható lerakódásokat képezett. A 100. évfordulós újrajátszás során a tudósok megerősítették, hogy az ezüstlerakódások csak azután váltak láthatóvá, hogy a füstben lévő kénnel reagáltak, és fekete ezüstszulfiddá alakultak.
Az örökség
A kezdeti félreértések ellenére Stern és Gerlach kísérlete a kvantumfizika egyik alapkövének számít. Nemcsak a kvantált szögimpulzus jelenlétét igazolta, hanem a részecskék alapvető tulajdonságát, a spin fogalmát is felfedte.
A történelem azonban nem bánt egyformán a két tudóssal. Stern zsidó származása miatt a náci rezsim idején elmenekült Németországból, és később Nobel-díjat kapott hozzájárulásáért. Gerlach ezzel szemben Németországban maradt, és hozzájárult a nácik atomkutatási erőfeszítéseihez, ami élesen emlékeztet arra, hogy a tudományos eredmények mögött milyen összetett emberi történetek állnak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Rovarpókok, avagy az állatvilág rettenetes rémálombéli lényei
Egy francia turista azt állítja, hogy több mint 600 nőt ejtett teherbe Afrikában
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie