Julius Caesar miatt 1582 októbere csak 21 napos volt
Minél többet nézzük a naptárat, annál kevesebb értelme van. Jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy október miért nem az év nyolcadik hónapja, ha az „octo” előtag nyolcat jelent.
A felelősök Julius Caesar és unokaöccse, Augustus, az első római császár voltak. Caesar ugyanis Kr. e. 46-ban előállt egy ötlettel, hogy kijavítsa a naptárat, azonban számításaik hibásnak bizonyultak, ami 10 nap eltűnéséhez vezetett, mivel julián naptár, végül 11 perccel és 14 másodperccel hosszabb lett, mint egy év tényleges időtartama, írja a Unilad.
1582 októberéből 10 napot is kitöröltek, és nagyon jó okuk volt rá
A szökőévek jelentős problémát okoztak, mivel az évszázadok során a naptár és a földi évszakok kezdtek kicsúszni a szinkronból, ami például ahhoz vezetett, hogy nehéz volt kitalálni, mikor van húsvét, de a márciusi napéjegyenlőség sem akkor történt, amikor a naptár szerint kellett volna, és ezt ki kellett javítani.
1562-ben úgy döntöttek, hogy valamit tenni kell ezzel kapcsolatban, és az egyház a trienti zsinat alatt eldöntötték, hogy a pápának kell megoldania a kérdést, aki ekkor IV. Piusz volt, de ő 1565-ben meghalt egy húgyúti fertőzésben. Utódja, V. Piusz nagy népszerűségnek örvendett, de hólyagkövek miatt ő sem tudta befejezni küldetését, és 1572-ben meghalt. Őt XIII. Gergely pápa váltotta, és 20 évvel azután, hogy a pápát új naptár kidolgozásával bízták meg, végre kijavították a Julius Caesar által vétett hibát, és megszületett a Gergely-naptár.
Julius Caesar miatt volt szükség a naptárreformra
Az 1582-es váltáskor úgy döntöttek, hogy 10 napot elhagynak, hogy újra rendeződjön a helyzet, az októbert pedig azért választották, hogy ne ütközzön semmilyen fontos vallási ünneppel. Az emberek október 4-én feküdtek le, és október 15-én ébredtek, kivéve a franciákat, akik valamiért inkább egy másik dátumot választottak. Ők december 9-én nyugovóra térvén december 20-ra ébredtek.
A Gergely-naptárt már abban az évben is rengetegen elfogadták, mára pedig szinte mindenhol használatossá vált. Legutóbb például Szaúd-Arábia kezdte használni 2016-ban. Néhány ország a saját naptárával együtt használja, de világszerte csak Etiópiában, Nepálban, Iránban és Afganisztánban nincs bevezetve.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy tanulhatsz űrmérnöknek Magyarországon?
A Marsról érkező jelet egy amerikai apa és lánya dekódolta
Az ENSZ főtitkára „nagyon aggódik” az orosz frontra érkező észak-koreai katonák miatt
A tiltott kísérlet, amellyel az évezredek során többször megpróbálkoztak
Románia került Magyarország helyére egy olasz földrajzkönyvben!
A táncoló pestis esete és az őrültségről alkotott kép a kora újkorban