Az észak-koreai hotel, amely felemésztette az ország GDP-jének 5%-át, de vendége még nem volt
Előfordul, hogy egy-egy szállodai látogatásunk nem úgy sikerül, mint ahogyan azt elterveztük, de valószínűleg még mindig jobb egy ilyen eset, mint megszállni Észak-Korea “elátkozott piramisában”. Amire egyébként lehetőségünk sincs, mivel a Phenjanban található Rjugjong Hotel soha nem fogadott vendégeket.
De miért épült akkor meg?
A 105 emeletes, piramis alakú épület munkálatai 1987-ben kezdődtek, de sok más észak-koreai projekthez hasonlóan ezt is gazdasági problémák és késések sújtották. Az épület épp emiatt, és persze a jellegzetes formája miatt vált híressé, így még úgy is jól felismerhető része Phenjan városképének, hogy valószínűleg soha sem juthatunk oda. A város pedig egyébként sincs tele felhőkarcolókkal, szóval még nehezebb eltéveszteni.
A Rjugjong Hotel az egyik legmagasabb épület a maga 330 méterével, és évtizedekbe telt, mire egyáltalán az építkezés célegyenesbe került, ami azt jelenti, hogy még nem fogadott vendégeket. Sőt, valójában hosszú ideig gyakorlatilag elhagyatottan állt, mivel miután az épület szerkezete elkészült, több mint 15 évig csak egy betonhéj volt, mert a befejezéséhez nem rendelkeztek a szükséges anyagi forrásokkal.
Állítólag az 1989-es Világifjúsági és diáktalálkozóval egy időben tervezték megnyitni, de soha nem készült el, és csak a 2000-es években fejezték be a külső üveg- és fémburkolatot, így néhány megfigyelő a megjelenése és befejezetlen hangulata miatt a „Végzet Szállodája” nevet adta neki.
Észak-Koreában nem szokás visszakozni
Néhány szállodacsoport bejelentéseket tett a megnyitóval kapcsolatban, majd visszaléptek, a jelentések szerint ráadásul a belső szobák még mindig messze vannak attól, hogy a nagyközönség számára is elkészüljenek. Simon Cockerell egy észak-koreai túrákat szervező céget vezet, és a CNN-nek beszélt az épületről.
„Bevezettek minket az előcsarnokba, ahol rengeteg beton volt szabadon. Aztán felmentünk az egyetlen működő lifttel a legfelső szintre, ami emlékeim szerint a 99. volt. Sokáig tartott, amíg felértünk, mert teherlift volt. Volt egy liftkezelő, aki meghatározta, hol kell megállni. A tetején körülnéztünk, készítettünk néhány képet, majd visszamentünk az előcsarnokba.”
Becslések szerint eddig átszámolva több mint 230 milliárd forintot költöttek a szállodára, és további 7500 milliárdra lehet szükség ahhoz, hogy befejezzék. Ha pedig valaha is elkészül, akkor sem valószínű, hogy tömegével fognak érkezni a vendégek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet