Egy kollégiumi incidensből országos botrány lett: egy 15 éves diákot többször gyomorszájon ütött az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik szerzetes-prefektusa, miközben egy másik felnőtt segítségével a zuhanyzóba vonszolták. A hónapokkal ezelőtt történt bántalmazás részletei csak most derültek ki, a diák így napi 4 órát vonatozva tudta csak befejezni a nyolcadik osztályt, ugyanis mélyen vallásos szülei kiíratták az iskolából.
Gyomorszájon vágták, vizet eresztettek rá, majd magára hagyták
A Telex beszámolója szerint a súlyos bántalmazás még 2025 októberében történt. A kollégiumban élő, akkor 15 éves fiú alsónadrágban szaladgált a folyosón és zavarta azokat a diákokat, akiket a prefektus éppen kémiaversenyre készített fel. A szerzetes többször felszólította, hogy menjen zuhanyozni, majd miután a diák a táblára írt egyenleteket is átfirkálta, elvesztette az önuralmát. Egy másik pedagógus segítségével megragadták a fiút és a zuhanyzó felé vitték.
A fiú később azt mondta, eleinte azt hitte, csak tréfáról van szó. Amikor azonban az ajtófélfába kapaszkodva ellenállt, három ütést kapott a gyomrára. Ezután a zuhanyzóba került, ahol újabb ütés érte. A fájdalomtól összegörnyedt, miközben ráengedték a vizet, majd magára hagyták. Végül osztálytársai segítették ki.

Nem bontották ki az igazság minden részletét
Az iskola vezetése néhány nappal később tájékoztatta a szülőket, de a család szerint a legsúlyosabb részletek ekkor nem hangzottak el. Úgy értették, hogy a fiút fegyelmezési célból bevitték a zuhanyzóba, és legfeljebb „megdögönyözték”. Maga a diák is védte a prefektust, akit régóta ismert, és saját magát hibáztatta a történtekért. Emiatt a család hónapokig nem látta át, mi történt valójában.
Közben az ügy eljutott az iskola pszichológusához is. Egy másik diák beszélt neki az ütésekről, mire a szakember azonnal jelzett a gyermekvédelmi felelősnek. Az eset bekerült az intézményi nyilvántartásba, az igazgató tudott róla, a pszichológus pedig többször felhívta a figyelmet arra, hogy a jogszabályok alapján gyermekvédelmi jelzés lehet szükséges. Az iskola azonban ekkor még belső vizsgálattal és munkaügyi intézkedésekkel kezelte az ügyet.
A fiú hazaszökik és kitálal
A fordulat 2026 márciusában következett be. A fiú egy újabb, megalázónak érzett testnevelés órai büntetés után vonattal hazaszökött Esztergomból. Ekkor mondta el részletesen édesanyjának, hogy az októberi incidens során valójában többször megütötték. Beszámolója egybeesett azzal, amit korábban az osztálytársa mondott az iskolapszichológusnak a kollégiumban történt testi fenyítésekről.

A pszichológus időközben a fenntartót is tájékoztatta, majd miután nem kapott egyértelmű választ arra, hogy történt-e hivatalos gyermekvédelmi jelzés, az illetékes gyermekjóléti szolgálathoz fordult. Onnan azt a tájékoztatást kapta, hogy nem érkezett hozzájuk bejelentés az ügyről, ezért a szolgálat végül a rendőrséget kereste meg.
A rendőrség könnyű testi sértés gyanújával indított eljárást ismeretlen tettes ellen, az iskola pedig később már megtette a gyermekvédelmi jelzést is. A ferences intézmény nyilvánosan bocsánatot kért, a prefektus elismerte a bántalmazást és azt mondta: elvesztette az önuralmát.
Ezt olvastad már? Orgia és vandál pusztítás a Mecsekben: lebontották a történelmi Máré-vár falát egy buli miatt
A Telec kiderítette, hogy a fiú beilleszkedési-, tanulási- és magatartászavaros (BTMN), amiről papírja volt és az iskola is tudott. Emellett a szerzetes többször is jelezte a szülőknek ADHD-gyanúját (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) is.
Traumaként éli meg a szerzetes is
A szülők nem indítottak eljárást a nevelő ellen, látlelet nem készült, így a rendőrség is hamarosan megszünteti majd a nyomozást. A szerzetes-tanár maga is traumaként írta le az esetet, csak remélni lehet, hogy ilyesmi többé nem fordul majd elő. Az intézmény egyelőre a szerzetest és a neki segítő pedagógust is felfüggesztette a vizsgálat lezárultáig. A fiú budapestiként, napi négy órát vonatozva fejezte be a nyolcadik osztályt. Tanulmányait pedig a fővárosban folytatja majd.
Volt már ilyen? Schwarzenegger filmje miatt a fél metrót lezárták, százezrek közlekedtek nehezen Budapesten