Nero császár valóban végighegedülte Róma pusztulását?
Nero, a hírhedt római császár fiatalon, mindössze 16 évesen került a birodalom élére, köszönhetően családja politikai törekvéseinek.
Nero az Augustushoz szoros rokoni szálakkal fűződő családból származott, és anyja, az ifjabb Agrippina – aki történetesen Caligula császár testvére – kulcsszerepet játszott Nero hatalomra jutásának biztosításában, mivel útközben kiiktatta riválisait, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
A kezdeti reformok ellenére, amelyek arra engedtek következtetni, hogy az ifjú császárból jó uralkodó lehet, de pályája sötét fordulatot vett, mivel engedett a hedonizmusnak és botrányos kapcsolatokat alakított ki.
Róma tragikus, Kr. u. 64-ben történt tűzvészét máig viták övezik. A július 18-án bekövetkező katasztrófa állítólag hat napon keresztül tartott, és a város épületeinek nagy része megsemmisült.
A 24.hu cikke szerint az esemény idején Rómának nagyjából egymillió lakosa lehetett, a tűzvészt pedig csak súlyosbította, hogy az épületek nagy része fából készült, illetve, hogy a legtöbb kerületben csak kanyargós, szűk utcák választották el őket egymástól.
A sors fintora, hogy Augustus császár korábban már összeállított egy tűzoltó szervezetet a városban, mivel csak naponta 100 tűzeset történt, egy ilyen mértékű katasztrófára azonban nem voltak felkészülve.
Bár olyan pletykák is keringtek, hogy Nero szenvtelenül hegedült, miközben a város a lángok martalékává vált, a feljegyzés történelmi pontossága megkérdőjelezhető.
A modern elemzések szerint az ilyen történetek valószínűleg a későbbi történészek koholmányai, akik Nerót akarták besározni. A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy Nero a tűzvész kitörésekor nem tartózkodott Rómában, és visszatérése után a tűzvész sújtotta lakosság megsegítésére tett erőfeszítéseket vezette.
A fiatal császár nagyszabású építészeti ambíciói voltak azok, amelyeket a római elit nem nézett jó szemmel, különösen a Domus Aurea, azaz az aranyház megépítése váltott ki nagy elégedetlenséget. A pénzügyi terhek és a folyamatosan elértéktelenedő pénz tovább szították az ellenállást.
Bár Nero minden bizonnyal nem gyújtotta fel Rómát, pazarló életmódja és tetteinek gazdasági következményei, illetve azok figyelmen kívül hagyása hozzájárult a római történelem legviharosabb időszakához, amely rövid úton lázadásokhoz vezetett.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy idén márciusig nem az angol volt az USA hivatalos nyelve?
Magyarország a világ 10 legbiztonságosabb úti célja között 2025-ben
Ez található meg a százévesek vérében, ami a többi emberében nem
Így spórolhatsz a Balatonnál anélkül, hogy megvonnád magadtól az élményeket
Parajd tragédiája miatt súlyos környezeti katasztrófa fenyegeti Magyarországot is
A Naprendszer peremén bukkant kozmikus tűzfalra a NASA