Felforrt a budapesti közéleti vita a Pride-hónap idején, miközben az Erzsébet hídról ledobták a szivárványos zászlót. Az ügyből rendőrségi eljárás lett, Novák Előd pedig bejelentette, hogy átvállalná annak a bírságát, aki a lobogókat a Dunába hajította.

Ezzel párhuzamosan nemzetközi diplomáciai kiállás is történt, 44 nagykövetség és kulturális intézet közös nyilatkozatban állt ki a magyarországi Pride és a hazai LMBTQ-közösség mellett, és Magyar Péter miniszterelnök is megjegyezte: a bejelentett gyülekezést a rendőrség tudomásul vette, így „senkit nem ér hátrány”, megtartható a rendezvény.

A Pride tehát várhatóan meg lesz tartva, Budapest rendőrfőkapitánya június 26-án, csütörtökön 20 órától június 28-án, szombaton 8 óráig fokozott ellenőrzést rendelt el a főváros teljes területére – derül ki a rendőrség közleményéből.

A kérdés viszont továbbra is megosztja a magyar politikát: a Mi Hazánk nyíltan ellenzi a Pride-ot és az azonos nemű párok örökbefogadását, a Fidesz–KDNP a hagyományos családmodell védelmét hangsúlyozza és tavaly be is tiltatta volna a felvonulást, a Tisza Párt pedig a gyülekezési jog tiszteletben tartását és a szabad véleménynyilvánítást hangsúlyozza.

Nyomozás indult a hiányzó Pride-zászlók ügyében

A Népszava által idézett információk szerint a Pride-zászlók az Erzsébet hídra való kihelyezésük után egy nappal tűntek el, és az esetről egy videó is megjelent az interneten. A felvételen az látszik, hogy valaki leszereli az egyik szivárványos lobogót, majd a Dunába dobja. A rendőrség rongálás vétség gyanújával ismeretlen tettes ellen indított nyomozást, a főváros pedig feljelentést tett, arra hivatkozva, hogy szándékos rongálás történhetett.

A főváros úgy nyilatkozott, hogy a zászlókat néhány napon belül pótolják, és azoknak helyük van a Pride-hónap és a felvonulás idején a „szabad, sokszínű és szolidáris Budapesten”.

Az ügyet tovább fűtötte, hogy Novák Előd, a Mihazánk képviselője közösségi oldalán azt vállalta, hogy „kifizeti a szivárványos rongyok eltávolításáért járó bírságot”. A politikus szerint Budapest mindenkié, ezért nem elfogadható, hogy egy politikai mozgalom kisajátítsa az Erzsébet hidat.

Novák a szivárványos zászlók eltávolítását provokációra adott érthető válaszként írta le, bár szerinte azoknak a kukában lett volna a helyük. A politikus neve egyébként nem először kerül elő hasonló ügyben, korábban több alkalommal is eltávolított szivárványos zászlókat középületekről, és egyik ilyen, az újbudai önkormányzatot érintő akciója miatt az ügyészség garázdaság és rongálás miatt emelt vádat ellene.. 

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) közleményben szintén támogatásáról biztosította az akciót, és „hazafias tettnek” nevezte a zászlók eltávolítását. A szervezet jelezte, hogy jogi segítséget és esetleges költségátvállalást is biztosítana az eljárás alá vont személy számára.

Ha lemaradtál: Orgia és vandál pusztítás a Mecsekben: lebontották a történelmi Máré-vár falát egy buli miatt

Nemzetközi kiállás és parlamenti vita a Pride és az örökbefogadás körül

A zászlóügy mellett a Pride melletti diplomáciai kiállás is hangsúlyos lett. 44 nagykövetség és kulturális intézet közös közleményben állt ki a magyarországi Pride és az LMBTQ-közösség mellett. A felvonulás azért is kap most kiemelt figyelmet, mert a következő Budapest Pride-ot június 27-én tartják, és a szervezők továbbra is a gyülekezési törvény helyreállítását vagy a vonatkozó szabályozás eltörlését követelik. Magyar Péter erről azt mondta korábban, hogy a Pride jelenleg megtartható, senki nem akarja megakadályozni, ugyanakkor ő maga nem vesz részt a felvonuláson.

Az azonos nemű párok jogai és a Pride kérdése a hétfői parlamenti ülésen is napirendre került, ahol Toroczkai László elmondta, nem tartja elfogadhatónak, hogy azonos nemű párok örökbe fogadhassanak, és szerinte a gyermekek számára a hagyományos családmodell jelenti a megfelelő környezetet. Hozzátette, hogy véleménye szerint az örökbefogadás elsősorban a meddőséggel küzdő heteroszexuális párok számára lenne indokolt.

A vitában Magyar Péter felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon több száz, vagy akár ezernél is több gyermek vár örökbefogadásra, és szerinte a kérdést elsősorban a gyermekek helyzete felől kell vizsgálni. A miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy minden olyan helyzetet mérlegelni kell, amelyben a gyermek biztonságos és megfelelő családi környezetbe kerülhet.

A KDNP részéről Juhász Hajnalka arról beszélt, hogy a Pride és a társadalmi viták a hagyományos családmodell szempontjából is aggályokat vetnek fel, és szerinte a gyermekek ügyében nem szabad politikai divatok alapján dönteni. A kormánypárti oldalon ugyanakkor nem hangzott el támogatás az azonos nemű párok örökbefogadásának bevezetésére.

Olvass tovább: Százmilliárdokat hozhatna az államkasszába Magyar Péter vagyonadója