Július 1-jétől Magyarországon is érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból (például a kínai Temu-ról, Shein-ről, AliExpress-ről) rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni – mondta Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője az MTI érdeklődésére.
Három póló sokkal olcsóbb lesz, mint egy póló, egy fülhallgató és egy telefontok
Az MTI-nek Linczmayer kiemelte: az új szabály szerint a 3 eurós vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni. A termékkategóriákat a vámtarifaszámok határozzák meg. Ha valaki például egy webáruházból egy pólót, egy telefontokot és egy fülhallgatót rendel ugyanabban a csomagban, akkor három különböző termékkategóriába tartozó (eltérő vámtarifaszámú, azaz különböző HS-kódú) árut vásárol, ezért a fizetendő vám összesen 9 euró – ismertette. Ha ugyanaz a vásárló három azonos típusú (azonos vámtarifaszámú) pamutpólót rendel, akkor a küldemény egyetlen termékkategóriát tartalmaz, így a fizetendő vám 3 euró – mondta a szóvivő.

A fizetendő vám a webáruház áraiba fog beépülni. A szabály csak a 150 euró alatti belső értékű küldeményekre vonatkozik, az ennél értékesebb küldemények vámkezelésében nem lesz változás.
Okosan kell majd rendelni ezután Kínából
Tájékoztatása szerint az EU Bizottsága által kihirdetett jogszabály – az uniós vámreform részeként – valamennyi tagállamra vonatkozik, így Magyarországra is. A NAV folyamatosan egyeztet a piaci szereplőkkel az átállás gördülékenysége érdekében. A kiscsomagok vámkezelését továbbra is a posta, a futárszolgálat vagy a platform megbízottja intézi.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy már rendeléskor meg fogjuk fizetni a többletköltséget, azaz a 3 eurót (kb ezer forintot) termékkategóriánként.
A kínai kormány korábban bírálta az Európai Unió fokozódó kereskedelmi nyomásgyakorlását, ám a mostani, közvetlen lakossági csomagokat érintő új szabályozás ellen nem indítottak diplomáciai ellencsapást. Szakértők szerint kivárnak és felkészülnek.
Ezt olvastad már? Hatalmas bírságot kapott a Temu, az EU szerint veszélyben vannak a fogyasztók
Így készülnek a kínai vállalatok a változásra
A felkészülés két irányban történik. Egyfelől folyamatosan állnak át a magasabb értékű árukra, hisz azokra nem vonatkozik a 3 eurós vámszabály, míg kis értékű áruknál akár 60-150%-os drágulást is jelenthet.

Másfelől gőzerővel bővítik uniós raktárkapacitásaikat, mivel a fenti szabály nem vonatkozik az unión belüli készletről kiküldött csomagokra.
Emellett arra is ösztönzik majd a vásárlóikat, hogy egy rendelésen belül azonos kategóriájú termékeket (pl. csak pamutpólókat) vegyenek, így csak egyszer kell megfizetniük a 3 eurós vámot.
Az Európai Bizottság adatai szerint 2024-ben mintegy 4,6 milliárd kis értékű csomag érkezett az EU-ba, amelyeknek 91%-a Kínából származott. Az EB szerint e piaci dominancia oka nem a kínai áruk minőségében, hanem szerintük szándékos és tömeges alulértékelésében keresendő, amivel meg akarják tisztítani a piacot a konkurenciától, hogy utána, hegemón szerepben, akár árat is emelhessenek.
A Temu letarolta a magyar online piacot: először költünk többet külföldön, mint hazai webshopokban
A TEMU azzal szerzett hírnevet, hogy pontos, megbízható és nagyon sokféle jó minőségű árut kínál. Más, köztük sok magyar cégnél rengeteg az átverés és még csak reklamálni se lehet!
Tökéletesen pontosan jól működő a Temu. Kis nyugdíjas is tud vásárolni jó minőségű árut eddig?Ha a vámot kell fizetni a nyugdíjasok kis keresetü emberek megint vesztesek lesznek.
Teljesen 1et értek mindent el vesznek az alacsony keresett emberektől . Tehát ez után még a vámtarifa adatokkal is tisztában kell lenni, vagy ezt a kis kaput is be zázják előttünk.
Igaza van az előttem hozzá szólónak. Ruhaméret, cipőméret mindig megfelelő
Talán két alkalommal kellett csalódni, és akkor is csak a szállítási cég gondatlan csomagkezelése miatt!!!
Engem több magyar cég már becsapott. A reklamálás nem megoldható náluk. Legtöbbször ők is temus termékeket adnak el, alaposanb felárazva. Fizetni kell a szállítást is. A Temuban még nem csalódtam. Pontosak, korrektek, vissza lehet küldeni az árut. Ezeket a szélhámos cégeket kellene büntetni!
Egy családanya aki tudatosan vásárol nem tesz be azonos kategóriákat, azonos méreteket, mert nincs rá szüksége. Viszont nagyon jók voltak a ceruzái, filctollai, amik az iskolába is kellenek, de így már nem éri meg, mert jelenleg már többe kerül, mint idehaza, és akkor még erre jön a vám… Tudatos, -nem aki mindent összevásárol- szülőként pl ha a gyereknek kell valami iskolai dolog amit tudunk, hogy olcsóbb és jobb, mint a hazai kínálat, akkor onnan szerezzük be, de mivel nől a gyerek, kell neki még ez-az, és akkor még a szülőkről nem is beszélünk, hogy mire lett volna szükségük, mert mondjuk anyu teste is változik egy betegség vagy állapot miatt, hát bizony megpróbál olcsóbban vásárolni, vagy apunak ha szüksége van valamire. Nem vesz meg egy szülő 3 pólót, aztán ezt osszuk szét gyereknek, apunak, anyunak, mert nem lesz jó a méret, és nincs is rá szükség. Csakhogy most úgy áll a helyzet, hogy a kedvenc cipőm 2500 helyett 8000 felett van, iskolába való pár dolog triplája, és még sorolhatnám. Egy család nem tud csak 1 kategóriát megvásárolni „okosan”, vagy mindenki kereskedjen? Szóval ezt elkúrták, de nagyon. Sok mindent lehetne még írni, de már minek…
Ne legyünk már álszentek! Sok hazai webáruház ugyan azt a kínai cuccot árulja, csak aranyáron. A Temun meg megvehetem a töredékéért.
Nem lessz ezek után egy 30%os rendelés
Nem lessz ezekután 30%os rendelés se.
Szegény vállalkozók, akik naguk is a Temu-ról vásároltak, hogy aztán 3x-os áron eladják a tudatlan magyar vevőnek. Ráadásul még arra se veszi a fáradságot, hogy lefotózza a terméket, hanem kirakja a webshopjába a Temu-s fotót…
A Pepco, Kik, stb tele van kínai áruval. Rájuk is vonatkozik? A magyar és az európai cégeknek versenyezni kellett.
Még így is zavaros. Azt írják, beépítik az árba? 60-100%-os áremelés mellett?
És ha egyformán veszek, automatikusan látom a levonásra?
És még ráteszik a vámot?
Ez egy hatalmas katymasz…. Még mindig nem tiszta…..
Ezzel a vámszabállyal nem ertek egyet ! Miért nem elég ,ha csomagonként vámolnak ? Azt meg a kis keresetűek is kibirják !
Én 2-3 éve heti szinten rendelek valamelyik áruházból ,legtöbbször a Temuról . Soha semmi probléma nem volt !
Mi lesz a megvámolt termékkel ,ha nem jo es visszaküldöm ? Vám dijat is visszautaljak ?
Nem öket kellene vissza szorítani, hanem például , a sok magyar hamisított fogyasztó tapaszt árulom !! A hiegetésbe kirakott képen az eredeti van , de csak gagyi érkezik , ! Küldö neve és cime nélkül!
Az azonos termékkategória nem jelent azonos méretet. Az a lényeg, hogy ha veszel pl.: pólót ne 1db legyen a csomagban. Mert ha veszel pl.: 6 db-ot: 2 a gyerkőcnek az ő méretében, 2 anyának az ő méretében és 2 apának az ő méretében, akkor kapsz 6db pólót és egy vámtételt rá. Ha veszel még hozzá pl szinesceruzákat és grafitceruzákat is, akkor megkapod ugyanabban a csomagban és 2 vátétel megy rá ( 1 a polókra+ mégegy a ceruzákra).