Az idei nyár első jelentős hőhulláma elérte Magyarországot: az országos tisztifőorvos június 20. és 23. között másodfokú hőségriasztást rendelt el az egész ország területére. A hétvégén több helyen 36–37 Celsius-fokig emelkedhet a hőmérséklet, miközben a magas páratartalom tovább fokozza a hőérzetet.
Hőségriasztás és vörös kód lépett életbe a meleg miatt
A rendkívüli melegre reagálva szombat hajnalban életbe lépett az úgynevezett vörös kód is. A szociális és gyermekvédelmi intézmények felkészültek arra, hogy segítséget nyújtsanak a legveszélyeztetettebb csoportoknak, írja a 24.hu. Hegedűs Zsolt egészségügyi és Kátai-Németh Vilmos szociális miniszter is figyelmeztetnek mindenkit posztjaikban.
Az egészségügyi tárca arra figyelmeztetett, hogy a hőségriasztás alatt az időjárás különösen megterhelő az idősek, a kisgyermekek, a várandós nők és a krónikus betegséggel élők számára. A szakemberek fokozott folyadékbevitelre, a tűző nap kerülésére és a fizikai megterhelés mérséklésére kérik a lakosságot. A MÁV több állomáson ivóvízosztással segíti az utazókat.
Zivatarok enyhíthetik, de fokozhatják is a kellemetlenségeket
Szombaton még túlnyomóan napos idő várható, csak elszórtan alakulhatnak ki záporok és zivatarok, elsősorban az északi és középső országrészben. Vasárnap azonban egy gyenge hidegfront közelíti meg a Kárpát-medencét.
A front nem hoz jelentős lehűlést, viszont nedvesebb és instabilabb légtömegeket szállít a térségbe. Ennek következtében a délutáni órákban többfelé alakulhatnak ki zivatarok, amelyekhez helyenként felhőszakadás, jégeső és viharos széllökések is társulhatnak.
A lassan mozgó zivatarcellák rövid idő alatt akár 20–40 milliméter csapadékot is okozhatnak. A meteorológiai szolgálat több vármegyére figyelmeztetést adott ki a zivatarok és a tartós hőség miatt.
Ez is érdekelhet: Térképen a magyarországi földmozgások – itt lehet veszélyes élni hazánkban; képeken a fülöp-szigeteki döbbenetes erejű földrengés
Európa más részein még súlyosabb a helyzet
Bár már Magyarországon is életbe lépett a hőségriasztás, és a hétvégén 36–37 fok körül alakulhatnak a csúcshőmérsékletek, Nyugat- és Dél-Európa több térségében ennél is extrémebb forróság várható. Spanyolországban és Portugáliában a jövő hét elején helyenként a 45 fokot is megközelítheti a hőmérséklet, míg Franciaország egyes régióiban 41–44 fokos maximumokat mutatnak az előrejelzések.
A meteorológusok szerint a jelenlegi magasnyomású időjárási helyzet a hónap hátralévő részében is fennmaradhat, ami nemcsak a szárazságot fokozza, hanem Európa több térségében az erdőtüzek kockázatát is jelentősen növeli.
Olvass tovább: Teljesen eltűnhet a Velencei-tó? Már ötletelnek a szakértők, hogyan menthetnék meg