Bár most is sorban dőlnek a melegrekordok, ez még semmi ahhoz a forrósághoz képest, ami néhány nap múlva eléri hazánkat és az egész közép-európai régiót. Végzetesen közelít a hőkupola, ami elviselhetetlen időjárást hozott Nyugat-Európába.

Fölénk ér a hőkupola a héten

A HungaroMet térképén jól látszik, hogy jelenleg Közép- és Kelet-Európa hőmérséklete még az elviselhető kategóriába tartozik, különösen akkor, ha összevetjük a Nyugat-Európában tombóló hőséggel. Párizsban, Londonban, Madridban történelmi rekordok dőlnek meg, a halálos áldozatok száma pedig napról napra nő.

Hőkupola
Forrás: Facebook/HungaroMet

A jelenség oka az úgynevezett hőkupola, azaz egy magas nyomású anticiklon „uralma” egy adott terület fölött. E magas nyomású légtömeg egyrészt megakadályozza, hogy az adott területre betörjenek például csapadékot hozó frontok, de azt is, hogy hideg levegő áramoljon oda. A felhőtlen égbolt miatt a napsugárzás akadálytalanul fűti a talajt, a kevés csapadék miatt pedig a párologtatás mérséklődik. Az egymásba fonódó és egymást erősítő folyamatok eredménye a most Nyugat-Európában tapasztalható tartós hőhullám.

Számunkra rossz hír, hogy egy hőkupola nem statikus, hanem mozog egy adott régió fölött, esetükben Európa fölött. Az irány pedig Kelet és Kárpát-medence, amit a közzétett szimuláció szerint holnap el is ér és tartósan itt is marad.

Brutális hőmérsékleti csúcsokra kell készülni

A HungaroMet szerint hétvégére már mindenütt 35 fok fölött lesz a hőmérséklet maximuma és egyre nagyobb területen éri majd el az akár 40 fokot is. A tetőzés jövő hét elejére várható 40 fok fölötti hőmérsékletekkel.

Ilyenkor fokozottan kell figyelni a bőséges folyadékbevitelre, a Napon való tartózkodás limitálására, főként a dél, kora délutáni órákban, testünk lehetőség szerinti hűtésére, az idősekre, betegekre (különösen a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőkre), gyermekekre, várandósokra, illetve a háziállatokra. A nagyvárosokban egyékbént – a hősziget-hatás miatt – ennél is magasabb hőmérsékletekre kell számítani.

Pokoli hőség lesz Magyarországon jövő héten a hőkupola miatt
Fogyasszunk sok folyadékot a kánikulában! Forrás: Facebook/Karácsony Gergely

Nem véletlen, hogy Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter jövő kedd éjfélig hosszabbította meg a vörös kódot a mai napon.

El Niño: brutális időjárás közeleg, az egész világon pusztító hatása lehet

Szieszta Magyarországon is

Az egyre durvább felmelegedés miatt egyre inkább átalakulnak nyaralási szokásaink a Balatonnál. Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke szerint ma már senki sem akar délben kifeküdni napozni. A turisták a kora reggeli órákban sportolnak, napoznak, fürdenek, a legmelegebb időszakokban az árnyékos helyeket kedvelik, például túráznak az erdőben vagy a barlangokban, majd délután-este mennek a partre és kóstolják meg a helyi gasztronómia különlegességeit. Ez gyakorlatilag az olaszországi típusú szieszta megjelenését jelenti a magyar tenger környékén.

A brutális hőhullám miatt Nyugat-Európában több helyen engedélyezték a munkaidő csökkentését a rendkívüli időjárás miatt, ami nem csoda, hisz melegrekordok dőltek meg Nagy-Britanniában és Spanyolországban is.

Láthatatlan védelem a pusztító jégesők ellen: több száz ember összefogása és ezüst-jodid is kell hozzá!