Aggasztó ütemben emelkedik a hőmérséklet Magyarországon: klímakutatók szerint az ország középső területei az elmúlt harminc évben Európa leggyorsabban melegedő régiói közé tartoztak.

A vártnál gyorsabban melegszik Magyarország klímája

Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, a CEU professzora és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) magyar tagja szerint a felmelegedés üteme Közép-Magyarországon már most jelentősen meghaladja mind a globális, mind az európai átlagot.

A kutató egy közelmúltbeli közösségi médiás bejegyzésében rámutatott: Európa önmagában is körülbelül kétszer gyorsabban melegszik, mint a világ átlaga. Magyarország egyes térségeiben azonban ennél is jóval súlyosabb a helyzet. Ha az országot Írországhoz vagy Anglia északi vidékeihez hasonlítjuk, a felmelegedés üteme ötször-hétszer gyorsabb, ami évtizedenként mintegy 0,75–1 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést jelent.

„Ez hatalmas rohanás az őrületbe” – figyelmeztetett a szakértő, hangsúlyozva, hogy a következmények egyre nyilvánvalóbbá válnak.

A mezőgazdaság és a vízkészletek is veszélybe kerülhetnek

A gyorsuló felmelegedés komoly terhet róhat Magyarország mezőgazdaságára, vízkészleteire és gazdaságára is. Szakértők régóta figyelmeztetnek arra, hogy az ország amúgy is sérülékeny vízellátása tovább romolhat, miközben a hosszan tartó aszályok és a szélsőséges hőhullámok egyre gyakoribbá válhatnak.

Ürge-Vorsatz szerint a klímaváltozás már nem egy távoli környezetvédelmi probléma, hanem olyan kérdés, amely közvetlenül érinti az emberek egészségét, megélhetését és pénztárcáját.

„Itt már nem babra megy a játék. Sürgősen be kellene látni, hogy igenis húsba, pénztárcánkba és egészségünkbe mélyen belevágó ügyről van szó, és nekünk itt a kis Magyarországon az egyik legfontosabb, hogy nagyon sürgősen megállítsuk az éghajlatváltozást” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a klímaváltozás megfékezése Magyarország egyik legfontosabb feladata kellene legyen.

A Telex szerint a kutató ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még mindig van lehetőség a kedvezőtlen folyamatok lassítására. Bár minden egyes elvesztegetett nap növeli a későbbi alkalmazkodás költségeit és nehézségeit, időben meghozott intézkedésekkel még mindig elérhető, hogy a változásokból származó előnyök meghaladják az áldozatokat.

Rendkívüli hőség érkezik Magyarországra

A figyelmeztetés nem véletlenül érkezik most. Magyarország újabb extrém hőhullám elé néz, miután egy Nyugat-Európa fölött kialakult úgynevezett „hőkupola” fokozatosan kelet felé tolódik, és a kontinens egyre nagyobb részét forró légtömegek alá vonja.

Az előrejelzések szerint a következő napokban Magyarországon a hőmérséklet helyenként megközelítheti a 40 Celsius-fokot. Emiatt az országos tisztifőorvos szombattól kedd éjfélig harmadfokú hőségriasztást rendelt el az ország teljes területére.

A szélsőséges időjárás a mindennapi életre is hatással van. A MÁV bejelentette, hogy a legforróbb órákban ingyenes ivóvizet biztosít több nagyobb pályaudvaron, és arra kérte az utasokat, hogy utazásaikat körültekintően tervezzék meg, kerüljék a tűző napot, valamint gondoskodjanak megfelelő mennyiségű folyadékról.

A tudósok szerint az újabb hőhullám világosan mutatja: a klímaváltozás Magyarország számára már nem a jövő problémája, hanem olyan valóság, amely napjainkban is egyre erősebben alakítja az ország életét.